Başarı İçin Bilmeniz Gereken 10 Kural

Başarı İçin Bilmeniz Gereken 10 Kural

Başarı İçin Bilmeniz Gereken 10 Kural

Başarı İçin Bilmeniz Gereken 10 Kural

İş başarısı için söylenen birçok alternatif yöntem vardır. “Çok çalışırsan başarıya ulaşırsın” ya da “iyi giyinirsen başarılı olursun” gibi sözler söylenir. Danıştığınız ve yardım aldığınız kişiler size sürekli başarı için telkinlerde bulunurken siz bunlardan hangisini uygulayacağınız konusunda tereddütlere düşebilirsiniz.
Başarılı ve deneyimli kişilerden aldığımız bilgilere göre iş hayatında başarı için uygulanması gereken 10 adet kural var. Bunları uygulamak iş hayatında başarılı olmak için yeterli olmayabilir. Aynı zamanda bunları bir alışkanlık haline getirmek gerekir. Aşağıda sıraladığımız kuralları bir alışkanlık haline getirdiğinizde iş başarısı için fazla yorulmanıza gerek kalmayacaktır.

İş hayatında başarı için kurallar

Hedefleriniz nedir?

Neyi hedefliyorsunuz? Sizce başarı nedir? Nereye varmak istiyorsunuz? Bu soruların cevabını verin. Herkes birşeylerin peşinde koşar ve hedefine ulaştığında mutlu olur. Sizi ne mutlu edecektir? İş hayatında yüksek pozisyonlara gelmek mi? Yoksa pozisyon farketmeksiniz çok para kazanmak mı ? Neyi hedeflediğiniz ölçün. Unutmayın, hedefi olmayan gemiye rüzgar bile yardım etmez!

Doğru kişilerle yürüyün

Bir takım ya da ekip yönetiyorsanız birlikte çalıştığınız kişileri özenle seçin. Bir takımın yönetici olmak aynı zamanda personel yönetimiyle ilgili kararlar almanızı da sağlar. Bu fırsatı avantaja çevirin. Doğru kişilerle yürümek sizi her zaman başarıya taşıyacaktır.

Bir adım fazla atın

Sevimli ve yardımsever olmaya çalışın. Eğer öyleyseniz daha fazlasını yapın. İş arkadaşlarınıza, mevkidaşlarınıza ve üstlerinize sürpriz yapıp kahve getirin. Küçük hediyeler alın. Jestler yapın. İnisiyatif kullanın. Unutmayın, küçük jestler büyük etkiler yaratır.

Kendinize güvenin

Kendinizden emin olmanız çevrenizdekilere de güven verecektir. Kendinizden emin olmazsanız etrafınıza güvensizlik yayarsınız. Kendinize güvenerek giriştiğiniz bir işte başarısız olmanız sizi güvensizliğe yöneltmesin. Yeniden başlamak diye birşey var.

İnisiyatif alın

Türkçemizde leb demeden leblebiyi anlamak gibi birşey vardır. Bu tür insanlar herkes tarafından çok sevilir. İşyerinde pratik olmak ve önceden planlamak her zaman değerlidir. Eğer tahmin ettiğiniz şeyleri önceden gerçekleştirmeli ve inisiyatif alarak yapmalısınız.

Yaratıcılık

Zaten yapılmış olanı geliştirmekten çok yeni şeyler bulmaya çalışın. Yapılmış olana katkı sağlamak yaratıcısını onurlandırır. Adınızı taşıyacak eylemler, fikirler ve icatlar bulmalısınız. Eğer bunları yapamıyorsanız biraz sıradışı görünmeye çalışın.

Pozitif olun

Pozitif olmak açılmayan ve açılamayan birçok kapının size sonuna kadar açıldığını gösterecektir. Pozitif olmak size saygı kazandırır.

Zarf atmayı bilin

İş dünyası her ne kadar saray entrikalarına benzemese de içerisinde birçok dedikodu ve kötü niyetli planlar barındırır. Doğru yerde doğru zamanda zarf atmak işyerinde neler olduğunu öğrenmenizde faydalı olacaktır. İş hayatında başarı için iş hayatında neler olup bittiğini bilmeniz gerekir.

Odaklanın

Hata yapmanın en basit gerekçesi ve tanımı doğru şekilde odaklanamamaktır. Hata yapmamak için işinize iyi odaklanın. Odaklanmak aynı zaman gözden kaçırdığınız yeni fırsat ve tehditleri de size verecektir. Bunu iş hayatında başarı için yapın. İşinize yarayacaktır.

Bardağın dolu tarafına bakın

Her zaman başarılı olamayabilirsiniz. İş hayatı sürprizlerle doludur. Ancak hatalarınızdan ders çıkarmayı bilin.

Kaynak: İstanbul Üniversitesi İşletme Enstitüsü

Univerist Education Company Online Sertifika Programları sayesinde dersaneye ve kursa gitmeden bu tecrübeleri kazanabilirsiniz.

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir