Başarılı Çalışanların İşten Ayrılma Nedenleri

Başarılı Çalışanların İşten Ayrılma Nedenleri

Başarılı Çalışanların İşten Ayrılma Nedenleri

Başarılı Çalışanların İşten Ayrılma Nedenleri

1.Yetersiz ödüllendirme sistemi işten ayrılma sebebidir.

Ödüllendirilme her zaman büyük bir ödeme çekinden ibaret değildir (Çok güzel bir şey olmasına rağmen). Bir çalışanı ödüllendirmenin kurumun hem içinde hem dışında tanıtılması (şirket sitesi ya da basın açıklaması), önceden ödenmiş küçük bir tatil, yeni bir projede liderlik fırsatının verilmesi, destekledikleri bir hayır kurumuna kişinin adında bağış yapılması ya da en popüler ödül olan maaşta bir artış ya da beklenmeyen prim gibi birçok yolu vardır. Bunlar bir iş verenin çalışanlarını ödüllendirme yollarından bazılarını temsil eder  ancak hiç biri temel unsur olan ”iletişim” olmadan işe yaramaz. Para her çalışan için aynı şeyi ifade etmeyebilir. Önemli olan çalışanlarınızın en çok neye değer verdiğini kavramaktır ve buna göre hareket etmektir.

2.Yönetim

Bir söz vardır: “İnsanlar şirketlerini değil, yöneticilerini bırakırlar“. Bunun doğru bir yanı var! İşte benim nedenim. Bitirilmesi gereken bir iş olduğunda, çalışanları memnun ve sadık tutmak adına uygulattırmak, bağlamak ve hatta çoğunlukla ödül sistemleri uygulamak bir yönetimin işidir. Tabii ki süpervizör, orta yönetici veya takım lideri amaçlara ulaşan veya takıma yardım eden çalışanlar için küçük bir ölçüde tanınmışlık takdir etmelidir fakat bu çalışanların sadık kalması için üst yönetimden bekledikleri takdir veya ödülün yerini asla tutmaz. Herkes süreçleri yönetmek veya insanlara liderlik yapmak için yetenekli değildir. Sadece bir insan yaptığı bir şeyde iyi olduğu için bu onların iyi bir yönetici olduğu anlamına gelmez ve bu tamamen OLAĞANDIR!

Liderlik etmeye uygun olmayan insanlar liderlik pozisyonlarına konulduğunda bu çalışma yerinde yıkıcı bir durum yaratarak iş hacmini artırabilir fakat çalışanın moralini düşürebilir. Bu yüzden lütfen her iyi çalışanın isminin üzerine ‘yönetici’ sıfatını yapıştırmayı bırakın ve sadece eğer çalışanları şirket vizyonunu gerçekleştirmek ve birlikte çalışmaya istekli olanların işi bitirmelerini sağlayacak şekilde etkileyebilecek gerekli karakteristiklere sahipseler o pozisyonlara koyun.

3.İşe Alma/ Terfi

Başarılı çalışanlar için onlar kadar katkıda bulunmayanları veya biraz sosyallik yapan laklakçıların hak etmedikleri pozisyonlara geldiğini görmek surata tokat yemek gibidir. Bu başarılı çalışanları işten ayrılma düşüncesine itebilir. Özellikle o çalışanların  tatil yapmadan, harıl harıl çalışıp; takımı toparlarken ve beklentileri aşarken son görmek istedikleri şey bir tane küçük eniştenin açık olan üst bir pozisyona terfi edilmesidir. Eğer iş hakkında hiçbir fikri olmayan en yakın arkadaşınızın kuzenini işe almaya karar verirseniz iyi çalışanların işten ayrılma kararını duymayı beklemek zorundasınız ve ayrıca tecrübeli çalışanların üzerine onları liderlik pozisyonuna alacak kadar saygısız da olmuş olursunuz. Lütfen ama! Adam kayırmacılık için işe alma ve terfi başarılı çalışanları işten ayrılma yoluna sokmak için etkili ve esas bir yoldur.

4.Çok fazla iş

İşverenlerin iyi iş etiğine sahip veya bir grup insanı yönetme ve toparlamada çok iyi olan çalışanları görüp; onlara üstesinden gelebileceklerini düşündüğü daha çok proje, daha çok sorumluluk vermeye başlarlar. Belki başarılı çalışanlar daha çok çalışmanın üstesinden gelebilir ama yönetimden gelen sorumluluk ve titizliğin miktarı yüzünden işten kaçamayacaklarını hissetmeye başladıklarında problem oluşmaya başlar. Mükemmel bir çalışan olmak bir lanet de olabilir bir nimet de. Bir patron için başarılı çalışanları tanıması harikadır fakat ödül her zaman daha fazla çalışma yükü olmamalıdır. Çalışanlar daha yüksek çalışma yüküne eğilimli olduklarından onların mahvolmasına sebep olacak bunalımda hissetmemelerini sağlamamak oldukça önemlidir Ek ücretlerin çokluğu çalışanları fazla çalışmaya da itebilir. Temelde bir organizasyon kültürü stratejik karar alımı ve planlanması gerektiren çalışan müşteri tutma belirli bir efor kapsamında karar verir. Ama başarılı çalışanların kalması için bu basittir; onlara ne gerektiğini sorun.

Eğer birini harika bir iş çıkartırken görürseniz bunu takdir edin ve ödüllendirin. Fakat onları bunu sürekli olarak gerçekleştirebilmeleri için nasıl yetkilendireceğinizi de söylemeden geçmeyin.

Kaynak:İstanbul İşletme Enstitüsü

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir