Çalışan Katılımı Nasıl Sağlanır?

Çalışanların Katılımı Nasıl Sağlanır?

Çalışanların Katılımı Nasıl Sağlanır?

Çalışan Katılımı Nasıl Sağlanır?

İş hayatında gerçekleştirilmesi en zor şeylerden biri de çalışan katılımını sağlamaktır. Bu konu üzerinde çok fazla araştırma yapıldı ve sürekli“çalışan katılımını sağlamalıyız” ifadelerini pompaladılar. Ama nasıl? Çalışan katılımı ile ilgili daha da sık duyduğumuz şey ise, “mavi yakalı bir ordu var ve bu orduyu artık harekete geçirmeliyiz”ifadesidir. Çalışan katılımı sürecini gerçekleştirmek için de çalışanların önerisini almaları gerektiğini söylerler. Ama bu hiçbir zaman olmaz. Kimse çalışanların önerisini almakla işe başlamaz. Sürekli bir sistem kurmaktan bahsedilir ama bu sistemdeki asıl sorun sistemsizlik haline gelmiştir.

Ne yapmalıyız?

Biraz önce çalışan katılımı süreci demiştim. Çalışan katılımı sağlamayı bir süreç olarak görmek gerekiyor. Bu süreç diğer yaptığımız işlere benzemez. Baştan itibaren tasarlanması gerekir. Aynı zamanda çalışan katılımı süreci iyi yönetilmelidir.

Çalışan katılımı hakkında bilmeniz gerekenler

 1. İlgi çekici şeyler, cazibeli olaylar ve gala etkinlikleri yüksek bir katılım sağlamaz. Doğal olarak iş deneyimini ödüllendirmek sağlar.
 2. Aşırı korumacı ebeveyn modelinin yönetimsel eşdeğeri olmak yüksek işveren katılımı sağlamaz, çalışan yeterliliği sağlar.
 3. İş çalışan katılımı konusuna geldiğinde her şey önemlidir. Her şey önemlidir çünkü her etkileşimin, her iletişimin, her kararın çalışan katılımı uygulamasını etkilemeye potansiyeli vardır. Daha iyisi veya kötüsü için…
 4. İşveren yönetimi inşa edilir-veya zarar görür- her defasında bir konuşma ve bir karar.
 5. Çalışan katılımı çalışanlarınız arasında nasıl geliştirileceğine dair olan sorular oluşur… O zaman sorun.. ve sonra harekete geçin.
 6. Eğer çalışan geri bildirimi istemezseniz o zaman bela arıyorsunuzdur.
 7. Tabii ki sadece kullanacaksanız girdi isteyin.
 8. Eğer siz onlara, onları umursadığınızı gösteremiyorsanız çalışanların sizin amaçlarınızı veya sizi umursamasını beklemeyin
 9. Çalışanlarınıza sanki önemlilermiş gibi hissettirmeye çalışmayın, onlara iş ve yeterince otonomi verin ki DEĞERLİ olduklarını hissetsinler.
 10. Siz bir işletmesiniz, bir rehabilitasyon merkezi değil.
 11. Siz bir yöneticisiniz, terapist değil.
 12. Belirsizlik korku getirir. Korkak çalışanlar işverenlerinin amaçlarına odaklanmazlar; çünkü kendilerine odaklanmışlardır. Zayıf iletişimden kaynaklanan gereksiz belirsizliğe yer vermeyin.
 13. Çalışanlar güçlü bir nedene sahip olduğunda hemen hemen her şeyle başa çıkabilirler.
 14. Eğer çalışan katılımını arttırmak istiyorsanız o zaman aynaya bakmaya istekli olmalısınız- özellikle üst bir yöneticiyseniz.
 15. Eğer alt seviye bir yöneticiyseniz ve çalışan yönetimini geliştirmek istiyorsanız, ne kontrol edebileceğinize ve edemeyeceğinize odaklanırsanız yapabileceğiniz çok şey var.
 16. Bu listeye neler eklerdiniz?

Kaynak:İstanbul İşletme Enstitüsü

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir