Çalışanlar İstifa Ettiğinde Yöneticilerin Yapması Gerekenler

Çalışanların İstifası Sonrası Yöneticilerin Davranışı

Çalışanların İstifası Sonrası Yöneticilerin Davranışı

Çalışanlar İstifa Ettiğinde Yöneticilerin Yapması Gerekenler

Anayasamıza göre kimse zorla çalışıtırılamıyor ve bir işi yapmaya zorlanamıyor. İstifa, karar verilmesi gereken zor bir tercihtir ve kimileri için mutluluk kimileri için ise zorlukların başlangıcıdır. İstifa etmeye zorlanmış olanlar için ise oldukça sıkıntılı bir süreçtir. Kimse mutlu olduğu işletmeden istifa etmek istemeyeceği gibi yöneticilerde memnun olduğu çalışanların istifa etmesini istemezler. Bir çalışan istifa ettiğinde yöneticiler tam olarak ne yapmalıdır?

İstifa bildiriminden sonra yapılacaklar:

1.İstifa eden çalışan şirketten ayrılmadan önce diğer çalışanlarla iletişim kurmalısınız.

Çalışanların istifa etmesi yöneticiler için stresli bir süreç olabilir. “Şimdi ne yapacağım?” stresi elini ayağını dolaştırabilir. Aklınıza birçok soru gelecektir. Muhtemelen bunlardan bazıları aşağıdaki maddeli halde olanlardır:

  • Yeni bir işçiyi hemen nasıl bulacağım ?
  • Yerine kimi getirsek acaba ?
  • Onun yaptığı işi şimdi kim yapacak ?
  • Ne kadar zamanda yerini doldururuz ?

Bunları düşünmeye başlamadan önce yapmanız gereken çalışanın istifasını şirket içinde duyurmaktır. Bu kompleks yapılı şirketlerde biraz uzun sürse de çalışanların tamamının o kişinin istifa ettiğini bilmesi gerekir. Çünkü diğer çalışanların bilmemesi işlerin yanlış yapılması ya da hataya sebebiyet verecek diğer durumların ortaya çıkmasını sağlayabilir. Eğer bu çalışan bir proje takımının üyesi ya da çalışma grubuna dahil biriyse istifasını ilk bilme hakkı da takım üyelerine aittir. Çünkü projeden biri eksildiğinde eylem planının ilk uygulayacak olan o takımdır. Burada önemli olan şirketin diğer çalışanlarına mesajın nasıl verileceğidir. Çalışanların istifa etmesi diğer çalışanları mutsuz edebilir ve çalışmalarına negatif etki edebilir. Bunu önlemek için herşeyi önceden bilmek gerekiyor. Doğru bir plan hazırlamak ve diğer çalışanlar üzerinde bırakacağı etkiyi azaltmak için hazırlık yapmak gerekir. Bu sebeple, çalışanların istifa edeceğini en son yöneticinin öğrenmesi kadar kötü birşey yoktur.

2.İstifa için bir tarih belirleyin

Çalışanlar istifa ettikten sonra kanuna göre belirli bir süre daha şirkette çalışmaya devam ederler. Bu onların çalıştığı süre göz önünde bulundurularak belirlenir. 2 hafta, 3 hafta ya da çok eski bir çalışansa 8 haftaya kadar bekleme süresi olabilir. Bu ihbar süresinde çalışanlar kalan sorumluluklarını yerine getirir ve bitirmesi gereken işleri tamamlar. Ancak bazı durumlarda çalışanın ihbar süresinde işlerini tamamlaması uzun sürebilir yada onun yerine bu işi yapacak başka bir kişiyi bulmak uzun sürebilir. Bu durumda çalışanla bir mutabakat içerisine girerek şirket için biraz daha çalışmasını isteyebilirsiniz. Çoğu çalışan bunu kabul etmeyecektir. ama onu ikna etmek için 2 ya da 3 katı ücret teklifi ya da diğer çalışanlardan rica etmesini isteyebilirsiniz. Fazladan 1-2 hafta çalışmak kimse için ikna edilemeyecek birşey değildir. Bir çalışanın yerini doldurmak uzun sürecekse şirket için tüm kaynakları kullanmak daha yerinde bir davranış olacaktır.

3.İstifadan sonraki geçiş dönemini planlayın

Çalışanlar istifa ettikten sonra ihbar süresinde nelerin yapılacağını hangi işlerin tamamlanması gerektiğini önem derecesine göre sıralayın. Örneğin bir departmanın müdürü istifa ettiğinde yerine gelecek diğer müdürün bilmesi gerekenleri kağıda dökmesini isteyin. Departmanla ilgili tehditler ve fırsatları, gelecekle ilgili projeleri ve departman vizyonunu belirtmesini isteyin. Ya  da bu geçiş döneminde kendisine bir yardımcı atayın ve yardımcının tüm bilgileri almasını sağlayın. Yeni gelecek müdüre yardımcı olacak birileri mutlaka olmalıdır.

4.Yaptıkları için teşekkür etmeyi bilin

Bir çalışanın istifa etmesi her zaman kötü nedenlerle ortaya çıkmaz. Daha iyi bir iş bulmuş olabilir ya da farklı sebeplerle o işyerinden ayrılıyor olabilir. Ancak ne olursa olsun şirkete katkılarından ve yaptıklarından dolayı teşekkür edin. Bu bir nezaket kuralıdır ve istifa durumunda duygularla hareket etmemek gerekir. Teşekkür etmek yöneticinin bir ödevidir.

5.İstifaya neden olan sebepleri ortadan kaldırın

İnsan kaynaklarının istifa sürecinde işten çıkış görüşmesi adıyla yaptığı bir mülakat var. Bu mülakatta işten neden ayrıldığını ve işyerinden ayrılmasında etkin olan sebeplerin ne olduğunu öğrenmek isterler. İşte bu yönetici için önemli bir bilgidir. Bu bilgiyi kullanarak çalışanları işten ayrılmasına sebep olan nedenleri ortadan kaldıracak çalışmalar yapın. Çalışanların istifa etmesi beklenen bir durum değildir ama sürpriz de değildir. Çalışanların istifa etmesi şirket içerisinde belirsizlik ve olumsuz bir hava yaratır. Diğer çalışanların motivasyon kaybı yaşamasına neden olabilir. Bunun önüne geçmek için yukarıdaki 5 maddeyi uygulayın. UNUTMAYIN! İstifa etmek onurlu bir davranıştır. İstifa eden çalışana katkıları için teşekkür etmek de onun kadar değerlidir. 

Kaynak:İstanbul İşletme Enstitüsü

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir