En Başarılı İnsanların Hakkında Bilmedikleriniz

en-basarisi-insanlar-hakkinda-bilmedikleriniz

En Başarılı İnsanların Hakkında Bilmedikleriniz

En Başarılı İnsanların Hakkında Bilmedikleriniz

Genellikle insanlara bakar ve düşünürüm: ” Vaay bunu yapabilmeyi nasıl başardı?” “Nasıl seçimler yaptılar?” “Hangi şansı yakaladılar?”. Ben tüm insanların diğer insanların hayatını nasıl geçirdiklerini merak ettiğine inanıyorum. Özellikle en başarılı insanlar hakkında özel bigi edinmek isteriz. Örneğin Bill Gates hakkında merak ettiğimiz birçok şey var. Business Insider dergisi çokça bir liste yapardı. “21 en başarılı insanlar 25 yaşında ne yapıyorlardı?” Ben bu yazıyı her zaman ilgiyle okurdum. Trump babasının şirketinin kalanlarını almıştı, Hilary Clinton Yale yeni mezun hukukçuydu, Huffington BBC’nin muhabiriydi ve Mark Cuban barmendi.

Hep düşünürüm, geleceği görmek için kristal bir kürem olmalı mı olmamalı mı? Gerçekten bilmek ister miydim? Veya yeni şeyler keşfetmek ve karşılaştığımda fırsatları denemek hayatın heyecanlı bir parçası mı? Bence gerçek soru en başarılı insanlar bir plan yapmışlar mıydı? Hayatları için bir vizyonları var mıydı?

Liseyi bitirdikten sonra teknoloji şirketinde çalışmaya başladım. Geleceğimi bir iş adamı olarak gördüm. Çalıştığım kuruluşun liderliğine tırmanış hikayesi… Ama otuzlarıma gelene kadar belirtilerden kendi gösterimi sunacağımı anlamamıştım.

Konuşmayı sevmediğim tek konu sabır. Bazı zamanlar bir şeyleri anlamanız zaman ve tecrübe gerektirir. Girişimci dünyasında insanlar püf noktalar hakkında çok konuşuyorlar ancak bir şeyi oluşturmak ve değerlendirmek için gereken sabırdan çok bahsetmiyorlar. Hepimiz eğer fikrimiz doğruysa bir gecede başarıya yükseleceğimizi düşünürüz. Peki sizce en başarılı insanlar bizlerle aynı şeyi mi yapıyorlardı?

Lise arkadaşlarımla ne yapmak istediğimiz hakkında konuştuğumuzda gerçekte ne yapmak istediğimizi bilmezdik. Bir arkadaşım üniversitede fen bilimlerinde okudu.Ama hayatını moda tasarımına adadı. Onun kocası ise hukuku yüksekle bitirdi ama hayatını müzik aşkına, caz müzik ve yayın yapmaya adadı. Başka bir arkadaşım yatırım bankacısı olarak profesyonel hayatına başladı ama 5 yıldır sinema sektöründe. En başarılı insanlar tek bir yolda mı ilerledi?

Okulda sevdiğim bir arkadaşımın roman yazma hayalleri vardı. Edebiyatı ve güzel öykülerin yapılarını çok severdi. O arkadaşımla okulu bitirdikten sonra da görüşmeye devam ettim ve ona “kitap ne alemde?” diye sordum. Bir eğitici olarak süper bir kariyeri vardı, kendi işini kurdu. Ama onun harika hikayeler yazma tutkusu bunların hepsinin arkasında kaldı. Birkaç hikaye yazdı ve sonunda bir ajansla anlaştı. İlk kitabı yayınlamakla kalmadı, bayağı da iyi satış yaptı.Kitabı arkadaşım yazdığı için alıp okudum. O canlı ve hayali dünyada; baş karakterlerin keşif gezisinde kayboldum…

Bu arkadaşımın yazar olma hikayesinden bizim çıkarmamız gereken çok ders var; aslında onlar en başarılı insanlar denildiğinde işaretlememiz gereken özellikler:

Çok başarılı bireyler hangi özellikleri sahiptir?

1 – Hayallerinden asla vazgeçmezler.

2 – Tecrübeye yatırım yaparlar ve ustalaşırlar.

3 – Sürekli öğrenmeye devam ederler.

4 – Israrcıdırlar ancak sabırlıdırlar da.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir