En Cömert Reklam Kanalı: Sosyal Medya

en-comert-reklam-kanali

En Cömert Reklam Kanalı: Sosyal Medya

Nedir Bu Sosyal Medya?

Türkiye’de oluşan bu  sosyal medyanın altı üstü en fazla  10 senelik bir geçmişi bulunmakta . Tabi ki  daha öncesinde de de var ama sohbet-muhabbet işleri haricinde  iş dünyasının da ciddi olarak çok önemli bir şekilde  olup satış, pazarlama, reklam, halkla ilişkiler ve benzeri pozisyon ve alanlarda kullanmaya başlanmasıyla yerine oturan bu sosyal medyanın ülkemizdeki geçmişi altı üstü yaklaşık 10 sene.

Bu 10 senelik zaman içerisinde  sosyal medya yaşantılarımıza nasıl geldi neleri değiştirdi  dersiniz? Hemen söyleyeyim isterseniz! Çok acayip şeyler işledi. Mesela bir ürün ürettiniz  ve bir de bu ürünü ulaştırmak  istediğiniz hedef kitleniz. Demografik, coğrafik ve psikolojik özelliklerine göre yapılmış  bir grup bu ürünü tüketen tüketiciniz var ve siz yurdun çeşitli, farklı farklı  bölgelerine dağılmış bu gruba ürününüzü ve kendinizin nasıl bu duruma geldiğini anlatmak istiyorsunuz. Şimdi sizden düşünmenizi istiyeceğim; bir hedef kitlenizdeki her bireyin , her insanın evine ve hatta cebine kadar nasıl uzayıp sızarsınız? TV reklamları yapmaya kalksanız , ateş pahası. Gazete-dergi çıkmak deseniz, e artık  dergi okuyan yok , dünya dijital olmuş. Baskı ve tirajlar epey düşük ve işin yorucu tarafı herkesin tercihi farklı bir yayın gurubu olabilir ve stratejik davranmak için ortak paydayı yakalayacağım diye uğraşmak zorunda kalınabilir. Zaman kaybı…

Püf noktası nedir,nasıl sızarız? Tabi ki sosyal medyaya başvurup kullanarak.

En önemlisi oldukça maliyeti düşük. Ulaşılan kitle sayısı ise aşırı büyüklükte. Ulaşım hızı desen  aşırı yüksek ve bunları  raporlaması aşırı pratik. Bugün sosyal medyada reklam yapmak veya  reklam vermek için o kadar çok basit yollar var ki . Mesela en çok kullanılan sosyal medyalardan biri olan  Facebook reklamlarını kullanabilirsiniz. Kendinizin hazırlayacağınız banner ya da merak uyandıracak birkaç cümlelik şeklinde  düz yazı, seçeceğiniz niteliklere  sahip tüm Facebook kullanıcılarının ekranlarında, belirleyeceğiniz saat dilimlerinde görüntülenebilir. Aynı çalışmayı Twitter için, Instagram için ve benzer sosyal medya kanalları için de uygulayabilirsiniz.

Bunlar dışında bir de Google Adwords var. Yine hedef kitleniz, en popüler arama motoru Google’da bir şeyler ararken pat diye size ulaşabiliyor. Tıklanma başına ödeyeceğiniz ufak meblağlarla hem bilinirliğinizi hem de kârlılığınızı arttırabiliyorsunuz .Reklamlarınızı, yeniliklerinizi, yarattığınız eski alışkanlıkları ve gündemle uyuşan haberlerinizi sık sık takipçilerinizle ve hedef kitlenizle paylaşmaya devam edin. Sosyal Medya hem cömerttir, hem de yeri geldiğinde nankördür. Aman ha! Boşlamayın meydanı.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir