Dünya Gazetesi İle Öğrenci Koçluğu Konusunu Konuştuk

Univerist, Profesyonel Öğrenci  Koçluğu hizmetine Odaklandı…

Türkiye’nin önde gelen eğitim, koçluk, danışmanlık ve online eğitim platformlarından biri olan Univerist, Öğrenci Koçluğu’na odaklandı. Univerist Ar-Ge birimi olarak yaptıkları anket sonuçlarına göre, KOBİ ve belirli sayıda çalışanı bulunan işletme sahiplerinin kendi ve şirketlerine ayırdıkları eğitim bütçesinin yaklaşık beş katını çocuklarının eğitimi için ayırdıklarını söyleyen Univerist Genel Müdürü Serdar Bilgin, “Son dönemde iş yoğunluğu fazla olan işadamlarından, çocuklarının eğitim ve kariyer planlarını oluşturma noktasında yoğun talep alıyoruz. Bu yüzden Univerist olarak Profesyonel Öğrenci Koçluğu hizmetine odaklandık. Bu alanda uzmanlaşarak, standartlarımızı belirledik. 2017-2018 döneminde bu alanda da eğitim ve özel çalışmalar yapacağız” dedi.

Verdikleri eğitimlerde şu anda Profesyonel Öğrenci Koçluğu’nun yanı sıra profesyonel koçluk e-eğitimleri ve süpervizyonun öne çıktığını açıklayan Serdar Bilgin, ayrıca eğitim kurumları için özel hazırladıkları Koçvari Öğretmen Seminerleri ile eğitim yöneticileri için verdikleri Koçluk ve Sınav Koçluğu Seminerleri’nin de yoğun talep gördüğünü aktardı. Bu yıl Online Koçluk e-eğitimlerini 21 saat sınıf eğitimi ve 21 saat uygulamalı hale dönüştürdükleri bilgisini veren Bilgin, “Univerist Ar-Ge birimi olarak, firmamızdan profesyonel koçluk hizmeti almak isteyen ailelerin yaptıkları 100 Öğrenci Koçluğu başvurusundan yüzde 70’inde çocuklara mentorlük ve rehberlik yapacak öğretmen veya eğitimcinin arandığını tespit ettik. ICF standartlarında koçluk isteyen veli ve öğrencilerin sayısı ise yaklaşık yüzde 10 civarında bulunuyor. Biz de ululuslararası koçluk standartları çerçevesinde öğrenci ve ailelerin ihtiyaçları doğrultusunda eğitim ve seans programlarımızı sürekli güncelliyoruz” şeklinde konuştu.

Katılımcıların yüzde 60’ı lise ve üniversite öğrencilerinden oluştu.

İstanbul’daki yedi lokasyonun yanı sıra uzaktan eğitim ve online koçluk programlarıyla da yurt geneline hizmet verdiklerini belirten Serdar Bilgin, başta İstanbul Acıbadem merkez ofis olmak üzere, Ataşehir, Mecidiyeköy, Çekmeköy, Suadiye ve Kavacık’taki ofislerinde profesyonel koçluk seansları yaptıklarını aktardı. Verdikleri interaktif Koçluk Programı’na internet ve telefonun olduğu her yerden katılımın sağlanabildiğine dikkat çeken Bilgin; skypy, tango, Univerist Unileraning gibi portallarda verdikleri interaktif (online) koçluk seanlarıyla katılımcıların yaşamlarında yapmak istedikleri değişime destek olduklarını vurguladı.

Kuruldukları 2012’den bu yana 5 bini aşkın kişiye danışmanlık hizmeti verdikleri bilgisini veren Bilgin, şunları söyledi: “2015 ve öncesinde gelirlerimizin büyük kısmını online eğitim programlarından elde ettik. Ancak, 2016’da uzaktan eğitimin yanı sıra profesyonel koçluk eğitimleri ve uygulaması alanında da önemli gelişmeler kaydettik. Yaklaşık 30 kişilik eğitmen ve profesyonel koç kadromuzla yaptığımız online ve birebir seanlarda yer alanların yaklaşık yüzde 60’ı, lise ve üniversite öğrencilerinden oluştu. ICF ve üniversite onaylı profesyonel koç ve eğitmenlerimizle, hizmet verdiğimiz Koçluklar Alanları, Koçluğu, Takım Koçluğu ve Yönetici Koçluğu önceliğimizi oluşturuyor. Şirketimiz 2016 yılını 1.5 milyon TL ciro ile tamamladı. Ciromuzun yaklaşık yüzde 40’ını ise Profesyonel Koçluk seansları ve Online Koçluk Eğitimleriniden  sağladık.”

“Dikkat ve odaklanma analizlerini ücretsiz yapıyoruz”

Verdikleri eğitim programlarını Y ve Z kuşağının kodlarına göre planladıklarını anlatan Serdar Bilgin, Y ve Z kuşağının X kuşağına göre daha hızlı ve esnek programlardan hoşlandığını aktardı. Çok uzun programlar yapıldığında katılımcıların motivasyonlarında düşüş yaşandığını ve katılımcıların bağımsız olmayı sevdiklerini söyleyen Bilgin, bu yüzden mekandan bağımsız gerçekleşen interaktif (online) koçluk seanslara en büyük katılımın Y kuşağından oluştuğunu açıkladı. En yüksek verimin de Y kuşağından alındığına dikkat çeken Bilgin, “Yoğun teknoloji kullanımına bağlı olarak Y ve Z kuşağındaki odaklanma ve dikkat eksikliği gibi vakalarda son yıllarda artış var. Profesyonel koçlarımız; sağlam, herhangi bir nöroolojik ve patolojik sorunu bulunmayan, çok daha az soruna indirgenmiş danışanlarla çalıştıklarında en iyi verim ve sonuca ulaşıyor. Bu nedenle danışanlarımıza en iyi verimi almak için Nörofeedback ve Biyofeedback gibi dikkat ve odaklanma analizilerini tüm ofislerimizde ücretsiz yapıyoruz. Bu yılın ilk çeyreğinde yaptığımız yatırımla Biofeedback ve Nörofeedback cihazlarını ofislerimize kazandırdık. Ayrıca çalışanlarımızın eğitim bütçesini de 2016’ya göre yüzde 85 artırdık” diye konuştu.

 

DÜNYA GAZETESİ ARAŞTIRMA SERVİSİ

Kaynak:  Dünya Gazetesi 25/09/2017 Koçluk Hizmetleri Sektörü Özel Ek Haberi