Firmalar Neden İhracat Yapmalı?

firmalar-neden-ihracat-yapmali

Firmalar Neden İhracat Yapmalı?

Firmalar Neden İhracat Yapmalı?

Günümüze kadar gelen iş dünyası ilk olarak gelişen ve hızlanan taşımacılık  sistemleri ile kıtalar arası ticaretin mümkün hale gelmesi ile birlikte ; gelişen ve gelişmekte olan internet teknolojileri sayesinde gelişmiştir. Her ne kadar düşük petrol fiyatları dünya genelinde bir talep düşüklüğünü gösterse de genel bir artış trendi beklenmektedir

Firmalara ihracatın katkılarını sıralarsak;

1 – İhracat Olağan Satışları Arttırır.

İhracat satıştaki anlamı yeni pazarlara ulaşmaktır. Bu sebeple dolayı aslında  satışlar artar. Bununla beraberinde  firmayı iç piyasadaki dalgalanmalardan korurduğuda görünmüştür. Finansçıların deyimi ile yumurtaları farklı sepetlere koymuş oluruz.

2 – İhracat Karı arttırır.

İhracat sayesinde verilen siparişler iç piyasaya göre verilen siparişlerden daha yüksektir. Palet veya konteynır şeklinde verilir. Bu da satışları arttırdığı gibi aynı zamanda da  karı da arttırır.

3 -Kapasite kullanım oranını artırır.

Firmalar da kullanılan kapasite  oranları artış göstermektedir . Bu olay da sabit olan maliyetlerin ürün içindeki payını  azaltarak maliyetleri oldukça düşürür .

4 – İhracat Dengeyi sağlar

Firmaları iç piyasadaki kırılganlıklara karşı korur. Aynı zamanda farklı para birimlerinden gelir elde ettikleri için kur kazançları sağlamalarına neden olur .

5 – Ürün yaşam eğrisini uzatır.

İç piyasada düşüş eğilimine girmiş ürünlerin dış piyasada satışa çıkarılarak talep artışı sağlanabilir Yeni ürüne geçme tasarım v.b konularda zaman kazandırır.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir