İş Bulmanızı Sosyal Medyayla Hızlandırıın

İş Bulmanızı Sosyal Medyayla Hızlandırıın

İş Bulmanızı Sosyal Medyayla Hızlandırıın

İş Bulmanızı Sosyal Medyayla Hızlandırıın

Pazarlama ve satış alanında iş arayan bir kişinin sosyal medya hesabına göz atıyorum. Bir yıl aşkın süredir işsiz. Bir satış ve pazarlama uzmanı için kötü bir deneyim diyebilirim. Çünkü satış-pazarlama uzmanları iş bulmalarında uzun vadeli problemler ve sıkıntılar  çekmemelidir diye düşünüyorum. Tıpkı satışını yaptıkları ürünleri “ bu ürünü ben satarım” ifadesiyle düşündükleri gibi “ bu işe ben girerim” demeleri gerekir.

İşsiz kaldığınızda her şey daha zor bir şekilde gözükür insana… Yeni bir iş bulabilmek  için neler yapmanız gerektiğini pek bilemezsiniz. Çünkü işsizlik bir panik halidir. Panik insana her zaman hata yaptırır ya da olumlu hiçbir şey yaptırmaz. Bunu aşmak için hedefe odaklanmanız gerekir. Peki nasıl adapte olacağız?

İş bulma zamanını hızlandırmak için sosyal medyayı etkin bir şekilde  kullanmanız gerekmektedir. İşte size birkaç tavsiye:

İş arama sürecini hızlandırın

Hayatınızda görmediğiniz , tanımadığınız kişilerden bile yardım isteyebilirsiniz.

Sosyal medyada iş aramanıza size yardım edebilecek birçok kişiye ulaşabilirsiniz. Eskiden bu işler posta kullanılarak yapılırdı. Ancak posta ya da e-postanın ulaşmadığı veya ulaştığı  konusu pek bir bulanıktı. Şirketlerin İK uzmanlarına iş arama döneminizde olduğunuzu ve açık pozisyonlarda değerlendirilmesini istediğinizi bildirin. Facebook mesajları , Linkedin mesajları ve Twitter kullanarak bu şekilde ileti gönderebilirsiniz. Bunu yalnızca bir kez yapmayın. Sistematik ve düzenli olarak yaptığınızda unutmanızı sağlar.

İşe girdiğinizde de sizden bu şekilde yardım isteyenlere yanıt vermemezlik yapmayın ve yardımcı olmaya çalışın. Çünkü yine işsiz kalabilirsiniz.

Bilgilerinizi yayın

Ben işsiz olsaydım her gün muhakkak bir  makale yayınlardım. İş arama dönemine girmişsem, uzman olduğum alanlarda bilgilerimi makale haline getirir sosyal medyada paylaşımlar yapardım. Bunu yapan birçok aday olduğunu siz de görmüşsünüzdür.

Linkedin, blogger ve diğer blog sitelerden  yararlanıp bir blog sayfası açın. Düzenli olarak sektörel tahmin,önerilerinizi ve  tehdit makale haline getirerek paylaşın. İş arama sürecinde size faydalı olabilecek şeylerin başında  bu gelir.

Buradaki asıl amaç, daha ön plana geçmek için , akılda kalıcı olmak ve işe girmeyi hedeflediğiniz şirketlerin dikkatini çekmektir.

İş bulma döneminizde katılımcıların %5 ya da %10 u bunu yapıyor. Kim okuyacak bakışıyla yaklaşmayın.

Bir işin uzmanı olun

Herşeyi ben  biliyorum demek çok yanlış bir düşünce. Ya da  geniş bir alan üzerinde uzmanlık iddia etmekte oldukça kolay değildir. bu sebepten dolayı  uzman olduğunuz alanla ilgili iş arayın. Sosyal medya üzerinden bu alanda  soruları yanıtlayın,bilgiler paylaşın ve bilgi transferi yapın.

Üzerinde yaşadığımız dünya rekabeti önde tutuyor. Rakiplerinizden bir adım önde olmak için bir uzmanlık alanında kalmanız sizin için faydanıza olacaktır. Eğer bir uzmanlık alanınız yoksa hemen eğitim almaya başlayın.

Sosyal medya hesaplarınızı belli filtrelemeler getirin

Karmaşık cümlelerin ve ifadelerin bulunduğu içerikleri kaldırın. Sosyal medya hesapları bir şirketin internet sitesi gibi önem taşımaktadır. Sizi tanımak isteyen birisi ilk önce sosyal medya hesaplarınızı inceler. Birisi size iş teklifi yapacaksa online hesaplarınızı kontrol edecektir. Sizin bu inceleme karşısında dinamik, profesyonel ve işinin ehli olarak gözükmeniz gerekir.

Sosyal medya hesapları üzerine yukarıda açıkladıklarımı uygulayarak iş arama sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir