İş Görüşmelerinde Önemli Mülakat Teknikleri

İş Görüşmelerinde Önemli Mülakat Teknikleri

İş Görüşmelerinde Önemli Mülakat Teknikleri

İş Görüşmelerinde Önemli Mülakat Teknikleri

İş görüşmeleri iş hayatına ilk kez atılanların veya yeni kariyer hedefleri olanların iş bulma sürecinde  zor bir aşamadır. İşe alım için gerçekleştirilen ve genellikle iş için gelen adayların tanınması, iş becerisinin ve yeterliliğinin  ölçülmesi, kişilik ve nitelik olarak işe uygunluğunun belirlenebilmesi için yapılan, temsilci veya işveren ile adayın olduğu oturumlardır. Bu oturumların aday üzerinde yarattığı baskının özünde, ne yapması gerektiğini bilmemesi , hazırlıksız olması yatar. Mülakat teknikleri, mülakatlarda çok sık gözlenen  davranışsal ve sözel sözlerle bu hazırlıksız olma durumunu en aza indirmeye yarayan yöntemleri ifade eder.

Mülakat Teknikleri Eğitiminin İş görüşmesine Verdiği Etki

İş görüşmesine  iyi bir şekilde  hazırlanılması gerekir çünkü belki başvurduğunuz iş kariyerinizde ki en iyi fırsatlardan biri olabilir. Yaşamınızdaki bu  önemli anlardan birinde başarısız olmak istemezsiniz. Mükemmel bir işe alınmak hiçte  kolay olmayabilir, mülakat size çokta zor gelebilir ama başarılı bir kariyere başlamak hedefinizse  uygun bir araç ile yola çıkmanız gerekir.  Sadece ufak bir hazırlıkla ve mülakat teknikleri ile harika bir görüşme geçirebilirsiniz.

İş görüşmeleri genelde süresi en az 15 dakika en fazla 2 saat sürmektedir. Elbette katılımcı sayısına ve işe alım için belirlenen zamana göre bu oturumların sayısı ve süreleri değişecektir. Bu kısa zamanda kendinizi onlara kanıtlamalı ve işe uygun olduğunuzu ifade edebilmelisiniz. Genellikle iş başvurusunda bulunulan pozisyona uygun eğitim ve bu pozisyonda deneyimlere sahip olduğunuz varsayılır. Bu nedenle bu işe uygun birikime sahipsiniz ama neden işe sizin alınmanız ve bu işte gerektiğini, diğer başvuran adaylardan ne gibi farklılıklarınız olduğunu ortaya koymanız gerekir. İşveren adına görüşmeye katılan veya katılanlar üzerinde olumlu bir etki bırakmanız, görüşme sonrasında da hatırlanır bir insan olmanız size kazanç sağlayacaktır. Genellikle mülakat değerlendirmesi adayların tümüyle yapılan görüşmeler son erdikten sonra yapılır. Bu sebepten görüşmeniz bittiğinde akılda kalıcı bir performans sergilemeniz gerekir.

Mülakat teknikleri eğitimi ile katılımcılar sinirlerini kontrol etme, doğru davranışları sergileme, en sık sorulan sorulara uygun cevapları verme gibi iş görüşmesinde hayati önem taşıyan bazı kalıpları öğrenirler. Mülakat Teknikleri eğitimine yoğunlaşır ve görüşme sürecinin derinlemesine inceleyip ve analizini sağlayacak bu uygulamaları deneyimlerseniz mülakat sizin için sadece bir prosedür olacaktır.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir