İş Görüşmesine Gitmeden Önce Şirketi Araştırmanın Yolları

is-gorusmesine-gitmeden-once-sirketi-arastirmak

İş Görüşmesine Gitmeden Önce Şirketi Araştırmanın Yolları

İş Görüşmesine Gitmeden Önce Şirketi Araştırmanın Yolları

İş görüşmesine gideceksiz ama daha önce şirket hakkında bulabildiğiniz ,kadar bilgi bulmaya çalışmalısınız. İş görüşmesi yapacaklar için şirket hakkında araştırma yapıp bilgiler öğrenmek önemlidir. Bu şekilde araştırırsanız hem sorulucak mülakat  sorularını cevaplamak için hem de sizin  mülakatçıya sorular sormak için hazırlıklı olmuş olursunuz. Bununla beraberinde  şirketin ve de şirket kültürünün sizin için iyi bir uyum olup olmadığını görmüş olursunuz.

Mülakat öncesi şirket araştırması nasıl yapılır?

Şirketin ilk olarak web sayfasını ziyaret etmekle başlayın.
Araştırmanızı nereden başlarsanız başlayın yada nereden yaparsanız yapın bakmanız gereken ilk yerlerden biri şirketin web sayfası olmalıdır. Her ne kadar çok klasik bir yöntem olmuş  olsa da öncelikle şirket web sayfasına göz atıp bakmak daha resmi bir yolu tercih etmeniz anlamına taşımaktadır. Hem doğru bilgiye ulaştığınıza emin olmuş olursunuz hem de internet araştırmanız da bulduklarınızla diğer bilgiler arasında kıyaslama olanağınız olmuş olur. Şirket web sayfasındaki bilgiler yanlış bile olsa kendinizi garanti altına almanız anlamına gelir. Şirketin web sayfasını kaydedin, şirketin misyonunu ve vizyonunu, kuruluş tarihini, sattığı ya da satın aldığı ürünlerini, hizmetlerini, yönetimini ve de şirket kültürünü araştırın.

Sosyal medyayı olanağını  da kullanmalısınız
Facebook, Google+ , Twitter, LikedIn kullanın. Güncellemeler için şirketi beğenin veya o şirketin sosyal medyalarını takip edin.

Başka türlü , başka yerlerde  bulmayacağınız bilgilere erişeceksiniz.

Şirket faaliyet raporları

Eğer mülakata gideceğiniz şirket halka açık bir şirketse birçok bilgiye erişiminizin olacağı anlamına gelir. Biraz finansal rapor okuyarak şirketin ne kadar kar ettiğini görebilirsiniz. Daha da önemlisi finansal bilgilerinize dayanarak bir öngörü paylaşırsanız ve bunu mülakatta belirtirseniz daha da iyi olur. Örneğin şirketin önümüzdeki yılda satışlarını %15 oranında arttıracağını tahmin ettiğinizi söylerseniz, hem ciddiyetinizi hem de profesyonel duruşunuzu belli etmiş olursunuz.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir