İş Hayatında Özel Günler İçin Kurumsal Hediyeler

is-hayatinda-ozel-gunler-icin-kurumsal-hediyeler

İş Hayatında Özel Günler İçin Kurumsal Hediyeler

İş Hayatında Özel Günler İçin Kurumsal Hediyeler

Yazın yaklaşmasıyla birlikte bayramlar, tatiller ve günler (Anneler, babalar, kardeşler günü) geliyor.. Başta yavaş, daha sonra tempolu. Daha sonra akın akın… Bu özel günlerde aile içinde hediyeleşmenin yanında iş hayatında da kurumsal hediyeler olur. Kurumsal hediyeler genel olarak yenilebilir şeylerdir. Bir sonraki gün hemen unutulan bir jesttir. “Hey, kurabiyeleri kim gönderdi?” sorusuna fazlasıyla muhatap olursunuz.

Kurumsal hediyeler abartılı şeyler olmak zorunda değil. Önemli olan düşünmek.

Ama eğer kurumsal hediyeler için yüzlerce hatta binlerce lira harcayacaksanız neden bir şeye benzemesin? Neden birer hatırası olmasın? Hatta daha da iyisi, dünyaya pozitif katkı yapan kurumsal hediyelere ne dersiniz?
Arkadaşım Beyza geçenlerde bana şunu söyledi “Yardımsever kurumlar tarafından yapılan hediyeleri seviyorum.” “Eğer müşterilere bir hediye gönderiyorsam, o hediye bir işe de yarayabilir. Geçen sene çikolata göndermek yerine bu tip hediyeleri seçtim.”
Buna fazlasıyla katılıyorum. Aslında bunu her duyduğumda sevinçten zıplayasım geliyor. Gerçekten.

İyi şeyler yapan kurumsal hediyeler verin.

Ticari işletmeler ve sivil organizasyon kuruluşları kolektif olarak her sene kurumsal hediyeler için 5 milyar dolardan daha fazla para harcıyor; müşteri başına 43 dolar ve çalışan başına 50 dolar gibi bir rakam. Bu rakamın %10’unun değerlere ve ayrıca değer bilmeye hitap edebilen ürünlere harcandığını bir düşünün.
Kötü promosyon gibi, zorunluluk dışında verilen ucuz şeyler hem zaman, hem para hem de kaynak israfıdır. Kimse çirkin konserve kutusunda kurumuş tereyağlı kurabiye yemez. Hepsi çöpe atılır. Daha da kötüsü böyle kurumsal hediyeler genel olarak ilişkilerinizi zedeler. Kötü hediye hiç hediye vermemekten daha kötüdür. El ile yazılmış bir not çok daha iyi bir seçenektir.

Hepimiz arkadaşlarımız ve ailemiz için hediye seçerken çok dikkatli olsak da kurumsal hediyeler konusuna geldiğimizde umursamaz davranırız. Aslında şimdi bu önemli ilişkileri güçlendirme zamanı. Bir iş arkadaşım şunu şöyle açıkladı: “Çok meşgulüm o yüzden kolay ve hızlı ve ucuz bir şeyle hallederim… Her sene aynı şirkete listemi gönderiyorum ve onlar bunu benim için hallediyorlar. Herkese mesaj atıyorlar. Ve ben de faturayı ödüyorum.”
Ama aynı iş arkadaşım hiçbir zaman bir teşekkür maili almadı ya da hiçbir zaman haberi olmadı. Büyük ihtimalle gönderilen kişinin bundan haberi bile yok. Çöpe atılan reklam maillerinden biri olup gitti belkide.

Ne israf ama.

Benim size bir önerim var. Kurumsal hediye vermek için çikolata yerine bu sefer bir fidan bağışı yapın. Çok daha uygun fiyata kurumsal hediyeler göndermek için TEMA vakfı internet sitesine göz atabilirsiniz.

Bir müşteriden veya çalışandan aldığınız en güzel kurumsal hediye nedir? En kötüsü nedir? Yorumlarda düşünceleriniz paylaşın.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir