İş Tanımı Nasıl Yazılmamalı?

is-tanimi-yazarken-dikkat-edilecek-hususlar

İş Tanımı Nasıl Yazılmamalı?

İş Tanımı Nasıl Yazılmamalı?

Aslında ben size bu yazdığım yazıda iş tanımı nasıl yapılır , yazılır yerine iş tanımı yapıp yazamamanız için olağan bütün engellerden söz etmiş olacağım.

Berbat bir iş tanımı nasıl yazılır? Bir Fikriniz Var Mı?

  • Siz insan kaynakları birimi departmanında çalışan  bir işe alım uzmanısını personelisiniz ve pazarlama birimi  departmanına  çalışması için personel alınacak. Sizin  iş tanımı yapıp yazmanız gerekmekte  ama pazarlama departmanı  müdür yardımcısı sizi nedense hiç mi hiç sevmiyor.
  • Pazarlama departmanı müdür yardımcısı size rutin bir gününden hiç bir şekilde vakit ayırmıyor ve size yaptığı işin gerekçelerini anlatmaya tenezzül bile etmiyor.
  • Avukatlar ise peşinize düşmüş durumda . Fesih davasını yanlış dosyaladığınızı ve yöneticilerden birinin kovulmasına sebep olduğunuz bir gün düşünün. Kendi kendinize şu sözleri  söylerken bulabilirsiniz: “Yapması gereken işin gerekçelerine uymuyordu,yapacağı  profesyonelliği onu yükseğe taşır sandık ama işe yaramadı.” Hadi bakalım şimdide avukat görevini üstlenir  olduk!
  • Sarımsak  kokusu size iğrenç geliyor ve dayanamıyorsunuz. Kokan adayları hemen  reddetmek istiyorsunuz ama o adaylara mülakat geri bildirim durumunda bunu açıklamak oldukça  garip olurdu, aynı zamanda Sarımsak Sevenler Topluluğunun sizi ayrımcılık, haksızlık  yapmakla suçlamasını ve Twitter’da bununla birlikte viral olmasını istemezsiniz.
  • Tek taşla iki iş öldürmeye ne dersiniz. Sİz İK uzmanısınız ve sizin iki pozisyonu doldurarak 10 beceriye sahip olmanız gerek. 10 şeyden 5’ini yapabilen bir adaya hayran kalırsınız ama iki şekilde de kullandığınız ve istediğiniz 10 şeyin listesini yazmak daha zor bir iştir.

Tüm bu söylenen şeylere katlanmak yerine alışveriş merkezinde bile gezmeyi dilerdim.

Adayları mülakata alma, onları inceleyip değerlendirme ve reddetme berbat bir şeydir. Daha da kötü olan başvuran her 10 adayın 9’u için onlara vakit harcamalısınız. Bunları yapmak , değerlendirmek için ekstra becerilere de ihtiyacınız var. Bu ekstra becerilerle sıkıcı adayları geçip gerçek profesyonele ulaşabilirsiniz.

Siz mükemmel adayın bazı özelliklere sahip olduğunu düşünüyorsunuz…. Ama unutmayın, takımınızda kimse mükemmel değil.

Bu işleri daha kolay yapan kişiler de var.  Mükemmel aday falan aradıkları da yok. Arkadaşlarından birini işe al ve kafan rahat olsun.

Harika! Hayatınız daha kolay, kaliteden ödün vermiyorsunuz ve Yeşim’i işe alabilirsiniz. Yani eve bir saat erken gidebilirsiniz.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir