İş Yaşamında İçe Dönüklüğün Dezavantajları Neler Olabilir?

is-hayatinda-ice-donukluk

İş Yaşamında İçe Dönüklüğün Dezavantajları Neler Olabilir?

İş Yaşamında İçe Dönüklüğün Dezavantajları Neler Olabilir?

Bir kişilik niteliği olan içe dönüklük, herkesle aynı olmak zorunda değildir. Eğer içe dönüklük düzeyiniz  oldukça yüksek bir derecedeyse, iş yaşamında  fark etmeye bilirsiniz. Daha da kötüsü fark edilirseniz bile hiçbir sorumluluk alamaz, sadece denileni yaparsınız.

İş yaşamınızda içe dönüklüğün dezavantajları nelerdir? İçe dönük bireyler davranışları nasıldır? Çevrelerindeki insanlar onları nasıl tanıyor?

İçe dönük bireyler oldukça çok iç dünyasına odaklanmış bir şekildedir. Zihinleri genelde iç dünyalarıyla ilgilidir. – Mesai saatinde bile – Çevrelerinde olup bitenlerle çok ilgilenmekdiklerinden dolayı , herkes tarafından sadece ona verilen işi yapmakta bulunan, bu verilen işlerden başka hiçbir şeyin farkında olmadıkları, bir fikir  düşünüp veya bir düşünce beyan etmeyen biri olarak tanınırlar.

İçe dönük bireyler kalabalık ortamlarda bulunmaktan  pek hoşnut olmazlar. Yakın dostları, yakın arkadaş çevresiyle  daha küçük gruplar şeklinde sohbet etmeyi sevdiklerinden dolayı  iş toplantılarında mecbur olmadıkça söz hakkı almamaya çalışırlar. Topluluk içindebulunduklarında  konuşmaktan  oldukça utanıp çekinirler. Kalabalık iş yemeklerine katıldıklarında ise  bir köşede, yine kendilerine benzeyen  içe dönük nitelikteki  arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi tercih ederler. Bu yüzdende iş çevreleri tarafından fazla önemsendikleri söylenemez.

İçe dönük insanlar oldukça  detaycılardır. Detaylara önem göstermek, yapılan işin tüm ayrıntılarını  oldukça iyi bir inceleme açısından çok güzel bir davranış içerisinde olsa da, küçük detaylarla ilgilenirken zamanı kullanamamak  içe dönük insanların, iş arkadaşlarının ve yöneticilerinin pek hoşuna gittiği söylenemez. İş arkadaşları ve yöneticileri tarafından “mıy mıy” iş yapıyor şeklinde tanımlanırlar.

Duygularını açıkça söyleyip, yaşamlarının herkes tarafından bilinmesinden hoşlanmazlar. Buda iş çevreleri tarafından bir şeyler saklıyor, hiçbir şey paylaşmıyor gibi düşünülmesine sebep olur.

Oldukça iyi bir gözlem yaparlar, o özellikteki insanlar  konuşmak yerine gözlemlemeyi tercih ederler. Başkalarının duygu ve düşüncelerini okumayı severler. Yalnızlığı oldukça çok  severler. Az sayıda arkadaşları vardır. İş çevresinde birçok kişi arasında az sayıda arkadaş, az sayıda insanın onları tanımasına neden olur. Az sayıda insanla konuşmak, az sayıda insanın içe dönük insanlar hakkında bilgi sahibi olmasına neden olur. Bu yüzden de içe dönük insanların neyi, ne kadar yapabileceğini kimse bilmediğinden, içe dönük insanlar hiçbir şey bilmiyorlarmış gibi düşünürler..

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir