İş Yaşamında Zor İnsanlarla Başa Çıkmanın Yolları

is-hayatinda-insanlarla-nasil-basa-cikabiliriz

İş Yaşamında Zor İnsanlarla Başa Çıkmanın Yolları

İş Yaşamında Zor İnsanlarla  Başa Çıkmanın Yolları

Sosyal yaşamda önümüze çıktığı  gibi iş yaşamında da zor insanlar karşımıza çıkıyor. Üstelik iş yaşamında karşılaştığımız zor insanlarla, sosyal yaşamda karşılaştığımız zor insanlarda olduğu ve olacağı gibi kolayca bağlarımızı koparamıyoruz. Zor insanlar; müşterilerimiz ve yöneticilerimiz olabileceği gibi çalışma arkadaşlarımızda olabilmektedir. Çalışma arkadaşlarımla da iyi iletişim kurmak zorunda değilim diyorsanız, yanılıyorsunuz. Çünkü özellikle şirketler için takım performansınızın, bireysel performansınızdan daha önemli olduğu bu dönemde iş arkadaşlarınızla iyi geçinmek zorundasınız

İş hayatında zor insanlar hangi özelliklere sahiptir? Onlarla nasıl başa çıkabiliriz?

İş yaşamında zor insanlar her şeyi bilen insanlardır.

Her şeyin en doğrusunu , en iyisini onlar bilirler. Sizi takdir etme özellikleri kesinlikte yoktur. Karşılarında duran  kişinin performansını oldukça düşürmeye, o kişinin o işteki şevkini kırmaya oldukça çalışırlar. Yaptıkları hatalarını asla ama asla kabul etmezler. Her şeyin en doğrusunu onlar  bildiklerinden karşısındaki kişinin  onlar için ne söylediğini pek  önemi de yoktur. Aranızda konum farkının olup olmaması pek umurlarında değildir ,  konum farkı varmış gibi davranıp, her şeyin en iyisini , en  doğrusunu kendilerinin bildiğini size  hissettirerek sizi oldukça ezerler.

Başa çıkma yöntemi:  Sen yanlış biliyorsun biçiminde onlara  meydan okumayın, aksine onlara yeteneklerinden bahsedin ama gerektiğinde onların  hatalarını ortaya çıkarmak için  sorular sormaktan çekinmeyin.

İş yaşamında  zor insanlar her zaman şikâyetçidirler.

Karşılarında bulunan insanların  hiç birine  güvenmezler ve kendilerine olan  güven üst düzeylerde çok yüksektir. Eksik olan özgüvenlerini saklamak için memnuniyetsiz bir yaşamı vardır. Her şeyden , her olağan olaylardan şikâyet eden bir davranış , bir tepki  sergilerler. Hiçbir şeyden, hiçbir olaydan memnun olmazlar.

Başa çıkma yöntemi: Onları dinlemeyi çalışın, asla ama asla onlarla tartışmaya girmeyin hatta tartışmaya girmekten kaçının . Onlara karşı savunmacı bir biçimde  davranmayın.

İş yaşamında zor insanlar hep mağdurlardır.

Kendilerinin her zaman çok çalıştığını, bütün iş yükünün , sorumluluğunun  kendi omuzları  üzerinde olduğunu ve bu işleri  ondan başka yani kendilerinden başka hiç kimsenin yapamayacağını  saddece kendilerinin yapacağını ifade ederler. Çok çalışıp ve de çok yorulduklarını ifade ederler. Bu kadar çok çalışmasına rağmen, değerinin bilinmediğinden mağdur olduklarını düşünürler.

Başa çıkma yöntemi: Onu iyi dinleyin, onu anladığınızı gösterin. Soruna odaklanarak onu değişim için motive edin.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir