İşten Ayrıldıktan Sonra Bunları Yapmayın

isten-ayrildiktan-sonra-bunlari-yapmayin

İşten Ayrıldıktan Sonra Bunları Yapmayın

İşten Ayrıldıktan Sonra Bunları Yapmayın

Ben de farkındayım! Kendinizi mağdur olarak hissediyorsunuz!

Çok az bir zaman önce çalıştığınız yerden ayrıldınız ve işveren kişi size  iyi davrandığı söylenemez.  İyi yaptığınız bir iş için teşekkür ,övgü yani takdir almadınız ama artık sıra sizde,  işverene maaş için artık bağlı olmadığınız için  ödeşme zamanına ne dersiniz?. Sıcak veya soğuk intikam veya 2 si 1 arada … Hangisini alırsınız? Daha sonra ise önceki işvereninize lanetler  okuyup kötü sözler ettiğiniz isimsiz bir mektubu LinkedIn sayfanızda yazma işine  girişirsiniz.

Bana sorarsanız yapmayın: Yapmayın!

Ben ne mi yaptım sizce? LinkedIn adlı sosyal paylaşım  sayfamda daha  önceki işverenim için onun hakkındaki görüşlerimi yazdım ve bu siteyi iş tekliflerini ve hatta potansiyel işverenleri araştırıp incelerken harika, mükemmel  bir kaynak olarak aklımda yer edinmişti. Ayrıyette  ölçme ve değerlendirmelerimi paylaşıp yayınlamak için daha önceden bir editör ya da olumlu dönüş olmadığı  için öylesine yazmış bulundum. Fakat bazen üstünden geçtiğim de oldu. Bununla beraberinde gelen daha önceki zamanda  işvereniniz ile ilgili  birikmiş,taşmak üzere olan bütün sinir bozuklukları ve içinizde attığınız her şeyi içinizden dışarı atma  hissiyatı artık durdurmalısınız. Bunun hiçbir kimseye  yararı olmucak. Bu seviyeyi oldukça fazlasıyla aşağı çekiyor. İlk olarak şunu demeniliyim ki  eğer bir personelin değerlendirmesi bu söyleceklerimden birini içeriyorsa: “CEO  tam bir psikopat arada bağlıyor psikopata ”, “şu genel müdür yardımcısı bir sadece otoparkı bile işletemez”, veya “Teknoloji Direktörü varya parmaklarını abaküse sıkıştırırdı”, değerlendirmeler direkt olarak doğrudan değer kaybeder. Eğer eleştiri kişisel ise, şirketin güçlü ve zayıf yönlerine bir bakıştan ziyade daha çok bir intikam haline gelir.

İkinci olarak , eğer daha önceki işveren kişi ve kişilere kötüleyip , lanet ediyorsanız, sizin zarar almanıza neden olan  bu haksız muamelede haklı ve suçsuz olabilecek olan daha önceki iş arkadaşlarınızı da olumsuz yönde etki edersiniz. Sona ermiş ve erdirilmiş  sözleşmeden, kara bir leke ile lekelenmiş itibardan veya işe alım sorunlarından  ötürü işverene verilen zarardan doğan kötü sonuçlar sizi mağdur edenlerden daha çok etkileyecektir. Gerçekten vicdanınızdaki o zarar ile birlikte etrafta yürüyebilecek misiniz?

.

Son olarak, siz sözlü ifadelerle nefretinizi dile getirmeden önce, bir sonraki yeni  işvereninizin de ardında bıraktığı bu  sorunlardan sadece farklı olarak sorunları olabileceğini aklınızda bulundurmanız size oldukça yardımcı olabilir. Yeni bir iş çalışmasının yerine oturması ve eski işin devam eden kariyerinizde giderek daha küçük bir hale gelmesiyle hissettiğiniz yoğunluğun birazı azalacaktır. Hepimiz insanların insan doğasının kusurlarının  yeni iş yerini de etkileyebileceğini fark ettiklerinde sadece özlem duymak için mevcut işlerinden çıkmayı bekleyemez hale geldiği örneklerini gördük. Bunun ışığında, eski işvereninize lanet etmektense neden yeni işinizin nasıl olması istediğiniz hakkında bir liste yapmıyorsunuz ve bunu neden gelecek değerlendirmesine rehberlik edecek ve gelişiminizi eleştirecek bir şekilde kullanmıyorsunuz? O değerlendirmeler daha sonra sinirinizin ve kızgınlığınızın bir birikimi yerine  umutlarınızla gerçekliğin ne kadar eşleştiğini gösterecek. Yapmanız gereken seçim şu: sınırlı enerjinizi geçmişin acısına mı geleceğin vaatlerine mi yatırmalısınız?

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir