İşten Çıkış Mülakatı Kariyerinizi Mahvetmesin!

isten-cikis-mulakati-kariyerinizi-mahvetmesin

İşten Çıkış Mülakatı Kariyerinizi Mahvetmesin!

İşten Çıkış Mülakatı Kariyerinizi Mahvetmesin!

İK uzmanı ve danışmanı pozisyonunda çalışanla  işimle ilgili bazı sorunlar oluştuğunda iletişime geçilir  . Çoğunlukla  iş başvurusu mülakatı, işten çıkış kararı mülakatı ve en çok ilgi gösterilen  pozisyonlar ile ilgili olan sorular alırım. Fakat “işten çıkış mülakatı” ne kadar çok az miktarda çıksa da iş değiştirmede çok önemli rollerden biridir. Genelde çoğu birey için korkutucu gelebilir ama işten çıkmak için yapılan  mülakatın aksine son kez iyi bir şekilde  izlenim bırakmak ve daha önceki çalışanınıza anlamlı, iyi  bir diyalog paylaşmak için elinize geçen son iyi bir fırsattır.

İşten çıkış mülakatında nasıl başarıyı yakalarım?

Birden fazla  şirket için işten çıkış mülakatı oldukça standart olan  İK prosedürünün yasal bir parçası olarak bulunmaktadır. Amacı çalışan personelin  geçmişini tam olarak iyi bir şekilde  dosyalamaktır. İşten çıkış mülakatında  sorularına verilen cevaplar çalışanın neden bu şirketten ayrıldığının nedenlerini belgelemek ve bu nedenleri doğrulamak için kaydedilir. Bu şekilde kurum gönüllü istifa ve işten atılma gibi gelecekte sorunlara yol açabilecek potansiyel belirsizliklerden kaçınır.

İşten ayrılmak için yapılan  mülakatına hazırlanmanın en iyi yolu nedir?

Mülakattan daha  önce kendimize dair birkaç not almak bize yararlı ve yardımcı olabilir. Herhangi bir insanı nitelikli suçlamadan veya parmakla göstermeden kendinizin  endişe duydugunu  ve kaygılarınızı belirterek başlamalısınız. Zamanı geldiğinde ise  işveren veya İk uzmanına sizin ayrılış sürecinizi kimin yürüteceğini, 360 derece mülakat olup olmayacağını, olmayacaksa mümkün olup olmadığını sorun. Sonra kendinize sorun: aşağılayıcı olmadan yapıcı geri bildirim nasıl verebilirsiniz? Örneğin kaybolmuş hissettiğinizi, iş tanımınızın ve sorumluluklarınızın belli olmadığını belirtmek adına “daha fazla yönlendirmeye ihtiyacım vardı, bu bana uygun bir iş değildi çünkü projelerdeki rolümden emin değildim.” diyebilirsiniz.

Eğer bir taciz veya hakaret konusu varsa o zaman konuyu takip ettiğinize dair bir belge olacaktır. Bu durumda bu mülakatla başa çıkmak için avukatınızdan ne söylemeniz, ne söylememeniz gerektiği hakkında tavsiye isteyebilirsiniz.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir