Kadınlar İçin Liderlik

Kadınlar İçin Liderlik Ne Anlam İfade Etmektedir?

Kadınlar İçin Liderlik

Büyük Liderlik Kadınlara Neden Cazip Gelmiyor?

Kadınların iş hayatında liderliğine sıkça rastlıyoruz. Ancak etkili lider dediğimizde kadınların bu alanda etkinliğini pek göremiyoruz. Bunun birçok sebebi olmakla birlikte hiçbir sebebin kabul edilmeyeceği de ortadadır.

Kadınların etkili liderlik için tartıştıkları konusunda hiçbir çekincem yok. Ama kadınlar hiçbir zaman kendileri için büyük lider  konularını tartışmıyorlar. Büyük liderleri eleştiriyorlar, eksik yanlarını ortaya çıkarıyorlar ve neler yapılması gerektiği konusunda tartışıyorlar ama kadınların büyük liderlik için neler yapması konusunda hiçbir tartışma göremiyorum. Kadınların iletişim becerileri erkeklere oranla daha yüksektir. İletişim ve etkileşim Allah tarafından kadınlara sunulan bir organ gibidir. Kimi kadın bunun farkına varmaz ya da bu özelliğini geliştirmez. Ancak iş hayatı dışında konuştuklarında tam bir ikna uzmanı ve hitabet dehası haline geliyorlar. İş hayatında ise kendilerine ya şans vermediklerinden ya da kendilerini oraya ait hissetmediklerinden dolayı bu özelliklerini kullanmıyorlar.

Büyük liderlik ve aile

Birçok kadının iş hayatında bu özelliğini kullanmamasının sebebi ise çocuk yapmak ve aile kurmaktır. Kadınlar çocuk yaptıktan sonra artık kariyer yapmanın çok geç olduğunu ve sorumluluklarının iş hayatında kariyer yapmaktan daha değerli olduğunu düşünüyor. Çocuk yaptıktan sonra iş hayatına dönme oranı ise oldukça düşük. Bunu da ailesi ve çocukları üzerinde daha fazla hakimiyet kurmayı istedikleri için seçtiklerini söylüyorlar.

Yakın zamanda bir arkadaşım hamilelik izininde sonra iş hayatına dönmeyi pek istemediğini söyledi. Bunun sebebinin ise artık iş hayatında onun yeri olmadığını hissettiğini ve nede olsa onun yerine başkasını aldıklarını düşünüyordu. Ona bunun gerçekte bu şekilde olmadığını anlattım ve şimdi iş hayatına kaldığı yerden devam etmeye hazır.

Ancak bu benim için yeterli değil. Bütün kadınların iş hayatında büyük liderlik için tartışmaları gerektiğini ve kadınların liderlik konusunda daha cesur olmalarını istiyorum.

Kadınlar üst düzey liderlik, tepe yönetim ve yönetim kurulu başkanlığı gibi pozisyonlar için kendilerini geri plana atıyorlar ve biraz çekingen davranıyorlar. Buna sebep olan ise kadının dünya tarihindeki yeri ve uzun yıllardır uygulanan baskıcı davranış olabilir. Ama kadınlar etkili ve büyük lider olmak için gereken iş bilgisi, stratejik düşünme ve iletişim kabiliyetlerinin tamamına sahiptir.

Gereken tek şey kadınların artık orta düzey yöneticilikten büyük liderlik için kendilerini hazırlaması gerekiyor. Bana göre dünyanın en büyük ve yönetilmesi en zor örgütleri ailelerdir. Çünkü ailelerde pazarlık, satın alma ve maddiyata yer yoktur. Tamamen manevi ve duygusal işlevlerin kullanılmasıyla idare edilir. Büyük aileleri idare edebilen kadınlar 500 – 1000 kişilik örgütleri parayla idare edemeyecekler mi ? Buna inanmak mümkün değil çünkü baştada söylediğim gibi kadınların büyük liderlik için gerekli olan tüm yeteneklere sahip olduğunu biliyorum.

Siz kadınların büyük liderlik için neler yapması gerektiğini düşünüyorsunuz ?

Kadınlar orta düzey yöneticilikte tıkılıp kalmalı mıdır ?

Kaynak:İstanbul İşletme Enstitüsü

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir