Kariyer Yapma Yöntemleri

kariyer-yapma-yontemleri

Kariyer Yapma Yöntemleri

Mart ayındayız. Kimilerine göre kariyer yapma yöntemleri çoktan tükenmiş. Yaz çok eskide kaldı ve bir tatil sezonundan sonra çok uzun bir düşüşe girmeye başladığımız anlamına geliyor. Normal olarak bu zamanlar kariyerinizin ikinci derecede önemli olduğu zamandır ve kariyer yapmanın yolları tükenmiştir ama aslında tam şu anda fark etmeniz gereken bir gelişim süreci var.

Kariyer yapma yöntemleri nelerdir?

1 –Maaşınıza zam gelmesi ve prim alma ihtimallerini kollayın.

Çok fazla para kazanmak asla kötü bir şey değildir. Mart ayında performans değerlendirme yapan işletmeler yılın sonunda veya başında prim vermeye eğilimlidir. Bu süreçler maaşınızda deprem etkisi yaratabilir.

Şu anki zaman; ekstra bir projeyi sahiplenmenin, başarılarınızı daha kapsamlı bir şekilde paylaşmaya başlamanın ya da bir sonraki şeyin ne olduğunu öğrenmek için patronunuzla görüşmenizin zamanı.

Bu yüzden işletmede neler olduğuna bir bakın. İsminizin prim listesine girmesi için ya da değerlendirmede ortadan en yükseğe çıkabilmeniz için yapmanız gereken ne var?

Düşünün:

1 – Müdürünüzü kahve içmeye götürün ve nasıl daha verimli olabileceğiniz hakkında konuşun.

2 – Müdürünüzün müdürüyle yakınlaşın ve isminizi onların hafızasına kazıyın.

3 – Yeni bir proje ya da görev için gönüllü olun.

4 – Sizi işletmede daha kıymetli kılacak bir kurs veya sertifika alın.

2 – Çevrenizi genişletin

Çevre yapmak ile alakalı ne düşünürseniz düşünün bu kariyer yapma yöntemleri için bugün ve 10 yıl sonrası için de müthiş derecede önemlidir.

Sizin için çevre kurmak işletmede nasıl bilindiğinizdir, yeni şirketlerde nasıl iş bulduğunuz ve de yeni fırsat için nasıl işe alındığınızdır.Eğer tutkunuz sizin için doğru seçiminiz ise nasıl keşif yaptığınızdır.Yapmak istedikleriniz hakkında ve yaptıklarınız hakkında konuşarak.

Tatillerden dolayı çok meşgul olacaksınız, yani çevreniz de öyle olacak. Bu nedenle kahve günleri belirleyin ya da ara sıra yemek davetleri belirleyin. Kariyer yapma yöntemleri çevreyle iyi bir iletişimden geçer.

Haftada 30 dakikanızı yakın veya uzak olduğunuz insanlara ulaşmak için kullanın. 30 dakikanızı birkaç haftada bir kahve içmeye ayırmak bile sizin çevrenizi canlı tutmanıza yardımcı olur ve sizi motive eder.

Aynı zamanda sizin için daha iyi olan fırsatları da bulmanız için harika bir fırsattır… Ya da sadece pazar ortalamasında maaş alıp almadığınızı bilmek için. Belki de zam istemenin vakti gelmiştir?

3 – CV’nizi güncelleyin, tüm gereksiz sözcükleri çıkarın.

Şirketler genelde sonbaharda çok fazla alım yaparlar. Sizce neden?

Bu sonbahar zamanı sizin senenin geri kalan 11 ayında başardıklarınıza göz atma ve onu özgeçmişinize ekleme zamanıdır. Bunu Ocak’ta yapmak daha zordur, çünkü yılbaşı vs. derken hafızanız dolu olur ve motivasyonunuz da düşük.

Eğer aklınıza bir şey gelmiyorsa bu ayın 3 haftası günlük tutun ve her gün tamamladığınız şeyleri yazın. Bunların tümü sizin geleceğinizde özgeçmiş maddelerine dönecek.

Daha da fazlası, güncelleyin. Aslında söylemek istemediğiniz sözcükleri çıkarın ve nasıl sağlam sonuçlar ekleyebileceğinize odaklanmaya başlayın. Asla çevrenizin size nasıl geri döneceğini bilemezsiniz, bu yüzden CV’nize 60 dakika güncelleme için harcayın.Kendiniz ve başarılarınız hakkında iyi şeyler hissedin. Başarı hikâyelerinizden bahsedin. Yani onları oluşturmanın tam zamanı.

Kariyer yapmanın yolları her zaman açık olmayabilir. Bizim tahminimizden daha kötü bir süreç geçiriyor da olabilirsiniz. Ama şunu bilmelisiniz ki kariyer yapmak sanılanın aksine çok da kolaydır. “O bu işi hak etmiyor” dediğiniz kimse olmadı mı?

İyi iş başardınız, bir salepi hak ettiniz.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir