Kelimelerinizi Güçlendirin

Kelimelerinizi Güçlendirin

Kelimele Etkisi

Kelimelerinizi Güçlendirin

Kendiniz olabilmeniz ve kendinizi daha iyi ifade edebilmeniz için kelime haznenizi geliştirin.

Genellikle çocuklar ne kadar üzgün olduklarını kelimelerle açıklayamadıkları için küserler, somurturlar hatta ağlama nöbeti geçirirler. Zihinleri ne yapacağını şaşırır ve bedenleri görevi devralır. Sonunda da yine kendilerine gelirler.

Yetişkinler de ağlama nöbeti geçirir ve somurturlar ama bunu daha ”kabul edilebilir’’ bir şekilde yaparlar. Yetişkinler, 1. sessizlik (söylemeleri gerekse bile hiçbir şey söylemeyerek), 2. dürterek (karşısındaki kişiyi kötüleyecek şeyler söyleyerek), 3. kırılarak (eninde sonunda hesaplaşarak) kendilerini ifade ederler.

Biz yetişkinler bunu neden yapıyoruz? Tek bir sebepten ötürü: Ne istediğimizi ya da neye ihtiyacımız olduğunu anlatmamıza yetecek ifade diline sahip olmadığımızdan. Eğer net olarak iletişim kurmamızı sağlayacak bir dilimiz olsa, bizi alt edecek hiç bir şey ya da kişi olamaz.

Şu anda aklınızda Özge, ne diyorsun? Dil mi dedin? Ne yapayım, baştan okula mı döneyim, dil kursuna mı başlayayım? Sözlük mü alayım? diye geçiriyor olabilirsiniz.

Aslında evet, ihtiyacınız olan bazı bilgilere bu kaynaklardan ulaşabilirsiniz? Bunlardan başka neler yapabileceğinize bir bakalım.

Dildeki anlam farklılıklarına dikkat edin. Anlam farklılıkları dili zenginleştiren inceliklerdir. Önemsediğimiz anlam o kelimeyi, o yönde güçlendirir ve hayatımızın yönlendirmesini de güçlendirdiğimiz yöne göre yapar.

Güç ve kuvvet kelimelerini ele alalım, bu kelime hem bir kişinin bireysel dayanıklılığını, kuvvetini gösterir, hem de diğer insanlara karşı kullandığı iktidarı ifade edebilir. Kelime bir yandan kendimizle ilgili diğer taraftan diğerleri ile ilgili bir hal alabilir. Bu durumda siz yeteneklerinizi, becerilerinizi güçlendirmek anlamında kullanmak ister misiniz? Ve diğer taraftan diğerlerine üstünde kullanacağınız ”gücü’’ bir kenara bırakmak ister misiniz? Kendinizle ilgili konularda ‘’güçlenmeye’’ odaklandığınızda, bunun, bireysel ve profesyonel hayatınızdaki yolda ileriye gitmenizi hızlandırdığını fark edeceksiniz. Düşüncelerinizde, hareketlerinizde ve dilinizde güçlenmeye başlayacaksınız. Başkalarına karşı kullandığınız ”güç’’ kavramı bir tehditle karşılaşmadığınız sürece önemini yitirmeye başlayacak. Bu tip birçok kelime bulabiliriz? Aklınıza neler geliyor? Seçmek – karar vermek, özgürleşmek – kurtulmak, başarı – kazanmak…

KOÇLUK HİZMETİYLE SIRA SİZDE

İhtiyacınız olan dili geliştirdiğinizde istediğiniz ve ihtiyaç duyduğunuz şeylere sahip olursunuz.Çevrenizi eğitin: Dilinizi geliştirmeye çevrenizden başlayın. Söylenmesi gereken şeyi, zamanında söyleyin.Kişisel temelinizi güçlendirin: Eğer hayatınızda sürekli bir ateşi söndürme, ay sonunda kirayı ödeme gibi zorluklar yaşıyorsanız – bir dil kursuna gitseniz bile dilinizi geliştirmeniz için yeterli yeriniz yoktur.Kelimeleri kullanın. İletişim olmasaydı biz de olmazdık. Bu iyileştiren ve onaylayan bir süreçtir. Gelişmesine izin verin.

Kaynak:http://simplecoaching.com.tr/

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir