Maaş Beklentiniz Nedir ? Nasıl Cevap Verilir?

ne-kadar-maas-istiyorsunuz

Maaş Beklentiniz Nedir ? Nasıl Cevap Verilir?

Maaş Beklentiniz Nedir ? Nasıl Cevap Verilir?

Çoğu zaman  iş arayan adayların  iş başvuru süreci sırasında “şu anki aldığınız maaşınız nedir” ve “ne kadar maaş bir beklentiniz var” gibi çok fazla kişisel olan  sorulara cevap vermeleri gerekmekte. Kendinizi bu tarz sorulan soruları cevaplamaya hazırlamanız gerekiyor. Bu maaş konusu görüşme süreci boyunca tutarlılığınızı elden bırakmamanızda yardımcı olacaktır.

Ne kadar maaş istiyorsunuz sorusuna cevap rehberi.

Hazırlıklı gitmekte yarar var.

Mülakata girmeden  önce başvurduğunuz pozisyon için verilen ortalama maaşı araştırmanız gerekmekte. Eğer o iş takımında çalışan birini tanıyorsanız ona bu pozisyon için tipik bir ortalama maaşın ne olacağını sorun. Tipik ortalama maaşın şu anki aldığınız maaşınızdan daha düşük olması durumunda neden şu anki aldığınız  maaşınıza eş veya daha fazla maaş almanız gerektiğine dair birden fazla  güçlü nedeni öğrenip  kuşanarak mülakata girin.

Mevcut ne tür zorunlulukların olacağını araştırın . Maaşınızı gizli tutmak için bir gizlilik anlaşması veya çalışan sözleşmesine mi bağlısınız? Eğer öyleyse, tebrikler! İpten sıyrıldınız ve eğer sorulursa maaşınızdan bahsetmemek için geçerli ve legal olarak bağlayıcı bir nedeniniz var.

Kendi strateji oluşturmaya ne dersiniz ?

Eğer bir gizlilik anlaşmanız veya çalışan sözleşmenizde bir gizlilik koşulu yoksa mülakata başladığınız andan itibaren mülakatçı ile ilişkinizi değerlendirmelisiniz. Eğer sorudan kaçınırsanız size sinirlenecek mi? Sorulara direkt olarak cevap vermemek sizin bir sonraki mülakat sürecine geçiş şansınızı azaltacak mı? Mülakatçı ile olan bağınız dahilinde sorulan soruya karşı nasıl bir strateji kullanacağınıza hızlı bir şekilde karar vermeli ve onu uygulamaya hazır olmalısınız.

Karşınızdaki bireyle oluşan diyaloğu değiştirin.

Sizden ne kadar  maaş aldığınızı söylemeniz istendi. Eğer kendinizi  rahat hissediyorsanız soruyu mülakatçıya çevirmeye ne dersiniz. Eğer mevcut maaşınız sorulduğu zaman  şirketin bu  pozisyon için ne kadar bütçe ayırdığını ve maaş aralığını ne düşündüklerini sorun . Eğer mülakatçı size kritik bilgi sağlarsa, işte o zaman siz üstünlük sağladınız demektir.

Dürüst olmakta oldukça fayda var.

Her zaman , her konuşmada  dobra ve açık sözlü olmalısınız , özellikle başvuruda bulunduğunuz şirketi kanıt istiyorsa. Bazı şirketler geçmiş kontrolü için   sosyal güvenlik kurumunun  dökümü isteyebileceğinden ötürü aslında  en kötü cevap yalan söylemek ve blöf yapmaktır. Eğer ödeme bordrosunda veya sgk verilerindeki rakam mülakatta verdiğiniz rakam ile uyuşmuyorsa şirket bütün o baş ağrısından sonra sizin iş teklifinizi iptal edebilir.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir