Nasıl İş Bulurum?

İş bulma yöntemleri

Nasıl İş Bulurum?

Nasıl İş Bulurum?

İş hayatına katılmadan önce birçok kariyer sitesine girerek iş ilanlarına bakacaksınız ve o sitelerden yaptığınız onlarca yüzlercce başvuruya yanıt gelmediğini görünce umutsuzluğa ve karamsarlığa kapılacaksınız.

Ama bunu yapmadan önce yapmanız gereken bir şey var. Kariyer sitelerinde iş aramayın demiyoruz elbette. Ama kariyer sitelerinden daha önce kariyer merkezlerine ve iş yerleştirme bürolarına uğramanızı öneririm. Bu merkezler işe yerleşmek için çırpınan yeni mezunları arıyorlar. Belki istediğiniz işi bulamayabilirsiniz. Ama en azından özgüveniniz açısından daha iyi bir durumda olacaksınız.

Bu merkezlerde istatistiksel veriler bulmanızda mümkün. Yani o sektörde hangi mezuniyet isteniyor. Hangi sertifika programlarına katılma şartı aranıyor, hangi dil bilmesi isteniyor vs…

Ayrıca bu merkezlerde ve bürolarda başka hizmetlerde alabilirsiniz.

Mesela özgeçmiş hazırlama konusunda size destek olabilirler. Ya da sizi bazı kariyer seminerlerine yönlendirirler. Nasıl iş bulabilrsiniz sorusunu yanıtlayabilecek başka bir yere de yönlendirebilirler.

Eğer belli bir şirkette çalışmak istiyorsanız, yani çalışacağınız şirket kafanızda belliyse o şirkete kariyer siteleri üzerinden başvurmak yerine şirketin web sayfasında başvuru yapabilirsiniz. Böylece bu şirketin İK departmanıyla iletişime geçebilirsiniz.

Unutmayın.! İş arama sürecinde en önemli olan nokta iş arayan kişinin ruh sağlığıdır. Psikolojik çöküntünün fazla olduğu bu dönemde mümkün olan en kısa zamanda iş bulmak için yabancı dil, sertifika programları ve staj gibi eklentileri gözden geçirin.

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir