Ön Yazı ve Özgeçmiş

oz-yazi-ve-ozgecmis

Ön Yazı ve Özgeçmiş

Ön Yazı ve Özgeçmiş

Öncelikle  aktif bir şekilde  fiiller kullanmalısınız. Pasif fiillerin  ön yazı da işi olmamalı ,yeri yok. Siz yeni becerileri pasif bir şekilde mi öğreniyorsunuz , yo hayır öğrenmiyorsunuz, onların aktif olarak kullanılışının farkındasınız ve onları hayatta gerçekleştiriyorsunuz. Hiç kimse düşünmeden o telefona cevap vermez. Amacınızın ne olduğunu, niçin yaptığını  belli eden bir cevap geliştirebilirsiniz.

Örneğin; “Merhaba ben muhasebe ofisindeki kişi’’ size nasıl yardımcı olabilirim veya size hangi konuda yardımcı olmamı istersiniz?

‘’Merhaba, dosya odası, size yardımcı olabilir miyim?”

Tabii ki belli bir süreden sonra otopilota bağlayabilirsiniz. Ama yine de siz  aktif kullanıcı  olarak işinizi yapıyor olursunuz. Kendinizi “iş zombisi” olarak görseniz ve bıkmış olsanız dahi bir şeyleri aktif olarak  yapıyorsunuz. Telefonlarınıza cevap veriyor veya dosyalama yapıyorsanız, bir şeyler YAPIYORSUNUZ. Neticede  kafanızı o iş ile meşgul edip çalıştırarak ya da bedeninizi çalıştırarak birşeyler yapacaksınız. Yine de siz ora aktif olarak  bir şeyler yapıyorsunuz…

İkincisi, ön yazı ve özgeçmişlerin güzel görünmesine gerek yok ama uyumlu ve de bilgi verici olmalılar;

Potansiyel iş verenlerinizi sizin bu görevde risk almaya değer biri  olduğunuzu hissettirerek ikna etmelisiniz. Ama tabi ki  yine de ön yazı mektupları ve öz geçmişler eğlenceli bir şekilde  ve de ilgi çekici bir  biçimde olmalı mı bilmiyorum.

Şimdi tahayyül edin; bir sonraki Hollywood rekortmeni olmaya aday bir kişisiniz. Seyirciyi sizin etkilemeniz gerekmekte ve siz etkilemek için harika bir hikayeniz olduğunu seyircilere göstermelisiniz. Bildiğiniz hilelerden birkaçını yapıp seyirciyi etki altına almalısınız. Sözel efektleriniz var mı? Dinozorlar? Araba kazaları? Farklılar mı? Genel itibariyle  sizin herhangi bir Hollywood rekortmeninden farkınız nedir, sizi diğerlerinden ayıran en önemli özelliğiniz nedir ve seyirci neden sizin anlatacağınız hikayeye yatırım yapsın ki?

Üçüncüsü ise; satış, satış, satış;

İş için gereken eğitime sahip misiniz? Gerekli olan herşeye yani  beceri, yetenek ve deneyime sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz? Eğer sadece bunlarda bir kaçına veya minimuma sahipseniz, kuruma kazandırabileceğinizi düşündüğünüz beceri ve bilgi  nedir yani neler sizin sayenizde belli derecelere gelecek?

Daha önceden size  söylediğim gibi ön yazı ve özgeçmişler aslında bir  mayın tarlasıdır. Eğer siz  yanlış mayına basmış olursanız işinizi veya en azından size hak tanılan mülakatı mahvedebilirsiniz.  İşte bu bireylere  iş ararken karşılaştığımız en büyük  zorluklardan biri. Ön yazı hayatınızı kurtarabillir ya da mahvedebilir.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir