Risk Almaya Teşvik Etmek İsteyen Yönetici Nasıl Olur?

Risk Almaya Teşvik Etmek İsteyen Yönetici Nasıl olur ?

Risk Almaya Teşvik Etmek İsteyen Yönetici Nasıl olur ?

Risk Almaya Teşvik Etmek İsteyen Yönetici Nasıl olur ?

Planlanmış ve iyi hesaplanmış riskler elbette şirket için faydalıdır. Sonucu olumlu olmayacağı bilinen risklerin tersine bireysel ve kurumsal riskler şirkete faydaları olduğu görülmüştür.

Risk almak bir piramit benzetilebilir aslında en alt kademeden başlayıp en üst pozisyona kadar sırasıyla ilerlemelidir. Eğer çalışanlarınız risk almak istemiyorsa çalışanları bu risk almaya  yöneltmek yöneticilerin görevidir. Peki nasıl ?

Risk almaya teşvik etmenin yolları

Çalışanlarınızı Ödüllendirin

Risk alan çalışanları ödüllendirin. Örneğin onlara normal izinlerinin dışında birgün izin verin. Ya da bir miktar maaşa zam gibi diğer çalışanlarıda riske teşvik edecek  ödüller verin. Bu  risk alan çalışanı ile birlikte hem de diğer çalışanları risk almaya yönelticektir.

Çalışanlarınıza Yetki verin

Risk almak her zaman çalışanlar için yetki gerektirmese de bazı kritik riskler için karar verme yetkisinin verilmesi gerekir. Çalışanların daha fazla bireysel bir şekilde  karar alabilmeleri  için onlara  bazı alanlarda risk alma yetkisi verin. Onlara daha fazla özgürlük verdiğinizde küçük projelerle uğraşmatırmak  yerine daha büyük ve önem taşıyan projelere ve daha fazla kar getirici işlere yöneleceklerdir.

Tebrik edin

Risk alan çalışanları ödüllendirmek genellikle iki kişi arasında olduğundan diğer çalışanların bunu bilmesi zor olabilir. Ama daha büyük bir ödül olan onure etmek çalışanlara maddi olarak sağlayamayacağınız bir ödüldür. Risk alan çalışanı tüm personelin arasında tebrik edin. Herkesin görebileceği panolara ilanlar bırakın. Bu hem çalışanı teşvik  edecek, hem de diğer çalışanları risk almaya özendirecektir.

İlham verin

Astlar genellikle üstlerinin davranışlarını deneyim olarak bilir ve tekrarlarlar. Yetkiye sahip olan kişinin hata yapmayacağını düşünerek hata yapmaktan kaçınırlar.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir