Satış Koçluğu

Satış Koçluğu

Satış Koçluğu

Satış koçluğu satıcıyla beraber yeni olasılıklar yaratılabilecek güvenli bir zemin oluşturarak satıcının kendini yeniden oluşturmasını sağlayacak bir süreçtir. Satış koçluğu satıcıların en yüksek potansiyellerine ulaşmalarını sağlamak için onları motive ederek yol göstermeyi içerir. Bu süreçte daha önce satıcının hayatında olmayan yeni olasılıklar ve gelişim imkanları yaratılır.

Satış koçluğu satış teorisini taktiksel ve ölçülebilir aksiyonlara çevirir.


Satış eğitimi mi satış koçluğu mu?

Danışman: Kazanmak için hangi oyunu oynayacağınızı gösterir. Oyunun adımlarını belirtir.
Eğitmen: Verilen oyun planını nasıl oynayacağınızı öğretir. 
Koç: Oyununuzu nasıl kazanacağınızı ve her seferinde en yüksek skoru nasıl tutturacağınızı öğretir.

Satış koçu sizin kendi kişiliğiniz, bilgi ve beceri seviyeniz, çalıştığınız sektör, şirket ve yöneticilerinizi göz önüne alarak size özel bir yaklaşım geliştirir. Sizin satış kariyerindeki tek başınıza sorun ve açmazları çözmenizde size yol gösterir ve yardımcı olur.

Bir satıcının satış koçuna neden ihtiyacı olsun?

Çoğu satıcı yeterli eğitimi almadan ve gerekli donanıma sahip olmadan bu mesleğe giriyor. Çoğu şirkette satıcı yetiştirmek için gerekli bilgi ve yönlendirme becerisi yok.

Satıcıların günlük koşuşturma içerisinde mesleki gelişimlerine ayıracak vakitleri yok.

Satış yöneticileri ve satış müdürleri bir çok nedenden ötürü satıcıyı sahada destekleyip gelişmelerine katkıda bulunamıyorlar.

Profesyonel iş hayatında satıcıların tüm korku ve zayıflıklarını rahatlıkla paylaşabilecekleri, kendilerini yargılamadan anlamaya çalışarak dinleyecek kimseleri yok.

Satıcıların profesyonel gelişimleri için satışı ve satıcı yetiştirmeyi iyi bilen bir desteği yok.