Sosyal Medya Desteği ile Daha Hızlı İş Bulun!

Sosyal Medya Desteği ile Daha Hızlı İş Bulun!

Sosyal Medya Desteği ile Daha Hızlı İş Bulun!

Sosyal Medya Desteği ile Daha Hızlı iş Bulun!

Pazarlama ve satış alanında iş arayan bir kişinin sosyal medya hesabına göz atıyorum. Yaklaşık bir yıldır işsiz. Bir satış-pazarlama uzmanı için kötü bir deneyim diyebilirim. Çünkü satış-pazarlama uzmanları iş bulmakta uzun süreli sıkıntılar çekmemelidir diye düşünüyorum. Tıpkı satışını yaptıkları ürünleri “ben bu ürünü satarım” ifadesiyle yaklaştıkları gibi “ben bu işe girerim” demeleri gerekir.

İşsiz kaldığınızda her şey daha zor gözükür insana… Yeni bir işe girmek için neler yapmanız gerektiğini pek bilemezsiniz. Çünkü işsizlik bir panik halidir. Panik insana her zaman hata yaptırır ya da olumlu hiçbir şey yaptırmaz. Bunu aşmak için hedefe odaklanmanız gerekir. Peki nasıl odaklanacağız?
İş arama sürecini hızlandırmak için sosyal medyayı etkin kullanmanız gerekir.

İşte size birkaç öneri:

İş arama sürecini hızlandırın

Tanımadığınız kişilerden bile yardım isteyebilirsiniz.
Sosyal medyada iş bulmanıza yardımcı olabilecek birçok kişiye ulaşabilirsiniz. Eskiden bu işler posta yoluyla yapılırdı. Ancak posta ya da e-postanın ulaşıp ulaşmadığı konusu pek bir bulanıktı. Şirketlerin insan kaynakları uzmanlarına iş arama sürecinde olduğunuzu ve açık pozisyonlarda değerlendirilmesini istediğinizi bildirin. Linkedin mesajları, facebook mesajları ve Twitter kullanarak bu iletileri gönderebilirsiniz. Bunu yalnızca bir kez yapmayın. Düzenli ve sistematik olarak yaptığınızda akılda kalıcı olabilirsiniz.İşe girdiğinizde de sizden bu şekilde yardım isteyenlere yanıt verin ve yardımcı olmaya çalışın. Çünkü yine işsiz kalabilirsiniz.

Bilgilerinizi yayın

Ben işsiz olsaydım hergün makale yayınlardım. İş arama sürecine girmişsem, uzman olduğum alanlarda bilgilerimi makale haline getirir sosyal medyada paylaşırdım. Bunu yapan birçok aday olduğunu siz de görmüşsünüzdür.

Linkedin, blogger ve diğer blog sitelerinin avantajlarından yararlanıp bir blog sayfası açın. Düzenli olarak sektörel tahmin, tehdit ve önerilerinizi makale haline getirerek paylaşın. İş arama sürecinde size faydalı olabilecek şeylerin en başında bu gelir.

Buradaki amaç, daha ön planda olmak, akılda kalıcı olmak ve işe girmeyi hedeflediğiniz şirketlerin dikkatini çekmektir.
İş arama sürecindeki katılımcıların %5 ya da %10 u bunu yapıyor. Kim okuyacak bakışıyla yaklaşmayın.

Bir işin uzmanı olun

Herşeyi biliyorum demek yanlış bir yaklaşımdır. Ya da geniş bir alan üzerinde uzmanlık iddia etmekte oldukça zordur. O yüzden uzman olduğunuz alanla ilgili iş arayın. Sosyal medya üzerinden bu alanda bilgiler paylaşın, soruları yanıtlayın ve bilgi transferi yapın.
Üzerinde yaşadığımız dünya rekabeti önde tutuyor. Rakiplerinizin önüne geçmek için bir uzmanlık alanında sabitlenin. Eğer bir uzmanlık alanınız yoksa hemen eğitim almaya başlayın.

Sosyal medya hesaplarınızı filtreleyin

Karmaşık cümlelerin ve ifadelerin bulunduğu içerikleri kaldırın. Sosyal medya hesapları bir şirketin internet sitesi gibidir. Sizi tanımak isteyen birisi ilk önce sosyal medya hesaplarınızı inceler. Birisi size iş teklifi yapacaksa online hesaplarınızı kontrol edecektir. Sizin bu inceleme karşısında dinamik, profesyonel ve işinin ehli olarak gözükmeniz gerekir.

Sosyal medya hesapları üzerine yukarıda açıkladıklarımı uygulayarak iş arama sürecinizi hızlandırabilirsiniz.

Kaynak: İstanbul Üniversitesi İşletme Enstitüsü
Not: Türkiyenin İlk Online Tematik İşletme Okulu Univerist’e CV nizi yükleyip Ücretsiz destek alabilirsiniz.
http://www.univerist.com/cv-kayit-formu/

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir