Sosyal Medya Paylaşımlarında Hashtag Kullanmak

sosyal-medya-paylasimlarinda-hashtag-kullanmak

Sosyal Medya Paylaşımlarında Hashtag Kullanmak

Sosyal Medya Paylaşımlarında Hashtag Kullanmak

Twitter adlı sosyal medya beraberinde  dijital yaşantımıza girmiş olan hashtag kullanımı, zamanla  Facebook ve Instagram gibi sosyal medyalar başta olmak üzere diğer ağlara kadar gelmiş bulunmakta, hem bireysel etkileşim halinde ve bununla beraberinde  pazarlama yapmak  amaçlı kullanımda oldukça işlevsel şeklini almaya  başladı.

Çıkış noktası aslında içerikleri içerdikleri  konu başlıklarına göre indekslemek olan hashtagler, zaman geçtikçe ortak  ilgi alanlarının bir arada buluştuğu anlamlandırlmış  birer keywordler haline gelmiş bulundular. Artık Instagram’da gibi sosyal medyalarda  hashtagsiz bir fotoğraf paylaşmak düşünülemez bir hale geldi bile denebilir. İçerikle ilgilenen daha fazla kullanıcıya ulaşmak, daha çok like almak isteyenler için popüler hashtag uygulamaları bile var.

Peki her hangi bir zamanda aklımıza gelen herhangi bir şeyin başına # koymak verimli bir şekilde  hashtag kullanımı için yeterli gelmekte midir sizce? Özellikle pazarlama gibi sektörde iletişiminde hashtag kullanırken yapılmaması gerekenler neler?

İşte size sunmuş olduğum 4 maddelik kısa bir liste;

1.Fazlası Zarardır!

Oldukça çok fazla hashtag kullanmak, içeriğinizi sanki çok ‘ilgiye muhtaç’ gibi gösterebilir. Daha az , sık olmayan ve isabetli hashtagler seçmeye çalışmalısınız.

2.Hashtag Dediğin Konu İçermeli.

Paylaşmış olduğunuz  içerikle alakası olmayan  ama popüler diye o başlıkları kullanmak içeriğinizin  oldukça daha çok görülmesini sağlasa bile  hesabınızı oldukça amatör şeklinde  gösterecektir.

3.Cümlenizin tamamı hashtagden oluşmasın.

Hashtag kullanmaya yeni başladığınız izlenimi vermemek için, özellikle Twitter’da bir cümledeki tüm kelimeleri hashtagle yazmak gibi bir hataya düşmeyin.

4.Anlamlı ve kullanılabilir olanlar iyidir…

Özellikle pazarlama iletişiminde hashtag kullanırken, bu hashtaglerin kullanıcılar tarafından ne şekilde kullanılacağını düşünmek gerekiyor. Sizin için anlamlı olan bir kelime, kullanıcılar için anlamlı olmayabilir ya da cümle içinde anlamlı şekilde kullanılmayabilir.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir