Stres Nedir ve Stresi Nasıl Yönetiriz?

stres-ve-stres-yonetimi-nedir

Stres Nedir ve Stresi Nasıl Yönetiriz?

Stres Nedir ve Stresi Nasıl Yönetiriz?

Sözlüğe bakıcak olursak stres aslında zihinsel, duygusal veya fiziksel bir bağdaştırılan bir  bağ veya gerginlik olarak bilinir ve tanımlanır. Birçoğumuzun olduğu gibi  o gün içinde yapması gereken oldukça  çok şeyi bulunuyor  ve bu durumda  strese neden oluyor. Bazen kendimizi koşu bandında kala kalmış bir tür  fare gibi hissediyoruz. Bunun nedeni aslında  finansal bir  güvensizlik, travmatik bir deneyim,  içinde kişisel çatışmalar veya yaşamımızda bir çok şey isteyen rutin, monotonlaşmış işler olabilir. Stresin bize verdiği etkileri uzun bir dönemde vücudumuz  için yorucu hale gelebiliyor. Daima sahip olduğumuz stres kötü etkileride sağlık bozukluklarına, duygusal problemlere, uyku düzensizliğine, depresyona veya gergin ilişkilere sebep olabilir. Stres yönetmek  dediğimiz şey aslında işte tam da bu sorunların , nedenlerin  çözümüne ilişkindir.

Bazılarımız  genellikle stresten kurtulmak yerine  kaçmayı denerler bunun için ilaçlara, alkole veya sigaraya kaçar. Ama bu olağan  durumu sadece bu durumu  daha da çok  kötüleştirir. Stresi yönetmenin , kontrol altına almanın  yolu nedir? Stresin bazı sebepleri  ve onlardan nasıl kaçınılması gerektiğini anlatmamıza izin verin.

Stres yönetiminiz için bilmeniz gerekenler.

1 – En önemli madde Güvensizlik.

Asla unutulmaması  gerekir ki kimsenin kimseye  tam bir güvencesi yoktur. Zaman ve plansız olan tahmin edilemeyen olaylar her zaman hayatımızda yer alır. Güvensizlik nedeniyle oluşan stresle başa çıkmanın en iyi yollardan  biride  arkadaşa açılmaktır. Queen Üniversitesi öğretim üyeleri araştırmacıları yakın ilişkide beraber olan partnerler arasındaki duygusallaşmış olan  yük paylaşımının kanıtını bulup belgelediler. Çalışmada doktora adayı Jessica Lougheed sevilen biriyle gerçekleşen güçlü bir ilişkinin zor durumlarda stresi azalttığını ortaya koydu. Bu sadece duygusal rezervleri kurutur. Ve korktuğunuz şey belki de hiç gerçekleşmeyecek. Sadece bugüne odaklanın, çünkü yarının kendine ait problemleri zaten olacak.

2 – Acımasız Rutin, monotonlaşmış İşler.

Rutininiz gününüzde  trafik, çalışma , işler ve çocuk bakımı  veya yaşlı bakımı da içerebilir. Bu durumların hiçbiri hiçbir şekilde durdurulamaz. O zaman bu durumda kaçınmak için neler yapabilirsiniz? Kendinize biraz zaman ayırın ,biraz vakit   vermeyin vakti gelmiştir belki , düzgün bir şekilde dinlenin, önceliklerinizi, önemli detaylarınızı belirleyin ve yaşamınıza  uygulayın. Yaşamınızı  basitleştirmek , kolay hale getirmek sizin maliyetlerinizi oldukça çok  azaltacaktır, böylece işte bulunduğunuz az vakit geçirirsiniz ve ailenizi yönetmeye , onlarla ilgilenmeye daha fazla vakit bulursunuz. Bu size huzur ve mutluluk verebilir.

3 – İçinizde Kişisel Çatışmalar.

Kişisel çatışmalar özellikle iş yerinde olduğunda stresli olabilir. Bir anlaşmazlık çıktığında sakin kalmaya çalışın. Kendinizi diğer insanın yerine koyun ve iki tarafın da durumunu anlayın. Anlayışlı ve affedici olun. Affetmek mutluluk, sağlık ve barış getirir. Stres yönetimi için de mutluluk direksiyonu sabit tutmanızı sağlar.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir