Vizyonunuz Hedeflerinizi Oluştursun

Vizyonunuz Hedeflerinizi Oluştursun

Vizyon Hedefler İlişkisi

Vizyon Amaçlar İlişkisi

Vizyonunuzun, hedeflerinizi oluşturmasına ve hayatınızı yönlendirmesine izin verin.

Kendiniz için ya da işiniz için bir vizyonunuz var mı? Birçok insanın yok, bir kısmı mutlaka olmalı diye düşünüyor, diğer bir kısmı ise sürekli bunun arayışında. Vizyonunuzu nasıl bulup, keyfini çıkartacağınıza geçmeden önce üzerinizden geleneksel vizyon kavramının baskısını kaldıralım.

Hazır olduğunuzda vizyonunuz size gelecektir. Vizyon bulunmaz. Yıldızları düşünün, onlar oldukları yerdedirler ancak sizin onları görmeniz için havanın kararmasını beklemeniz hatta bazen şehrin kalabalık ışıklarından uzaklaşmanız gerekir. Yıldızlar, sizin için koşullar uygun olup onları görmeye hazır olacağınız zamana kadar beklerler.

Vizyon içinde aynı şey geçerli. Bir vizyona ihtiyacınız varsa, onu bulamazsınız ve bir vizyon yaratmak zorunda kalırsınız. Bazı insanlar bir vizyonları olmadan eksik hissederler, bu yüzden bir yaşam nedenleri olması için ya da sırf bir odak noktası için buna ihtiyaç duyarlar. Bu tip kişilerde genel olarak önerilen, bu vizyonu bir kenara bırakıp, hayatlarına odaklanmaları ve onları sabırla bekleyen gerçek vizyonları için kendilerini hazırlamaları yönündedir.

Öncelikle vizyonun ne olduğuna bakalım:

Doğası gereği vizyon mantıksal olması ve bugün bir gerçekliği olması zorunlu olmayan bir kavramdır. Başka bir deyişle, vizyonunuzla yeni bir gerçeklik yaratıyorsunuz bir mucit ya da önder gibi.

Vizyonunuzu keşfetme sürecinde;

Vizyon kavramına bağlı olarak düşünceler geliştiriyorsanız, bu sizin ilerici düşünen ve başkaları için hizmet yaratmak isteyen bir kişi olduğunuzu gösterir. Eğer elinizde yeterli gücünüz, gerekli teknik ve teknolojik ihtiyaçlarınız, ifade yeteneğiniz, aklınızdaki alanla ilgili uzmanlığınız tam olsaydı, hayatınızda diğerleri için ne yapıyor olurdunuz?

Eğer bir finans uzmanıysanız, 50 yaşında finansal bağımsızlık mı? Eğer bir girişimci danışmanı ya da koçsanız, iş ve ev hayatı mutlu, karını yükselten müşteriler mi? Sağlık çalışanıysanız, tüm hastalarınızın kendilerine özen gösteriyor olmaları mı?

Büyük düşünün, mantık dışına çıkmaya zorlayın kendinizi. İnsanların sizinle dalga geçmesine izin verin. Her bir adımı düşünmek yerine son noktanın neresi olacağına karar verin. Vizyonun, yolunuzu aydınlatacak kadar parlak olması, oraya ulaşmanız için geçeceğiniz yolu aydınlatacaktır. Yeterince aydınlık bir vizyonla, çözümler de daha belirgin hale gelecektir.

Kendi heykeliniz haline gelmiş biz vizyon aslında sizin aklınızı ve egonuzun eseridir. Diğerleri için ne yapmak istediğinizi anladığınızda, sıra gidip bunu ”onlara’’ sormakta. Ne istediklerini sorun ve yarattığınız hayalin onların da isteklerine uyup uymadığını kontrol edin.

Vizyonunuzu satmak istemezsiniz, hazır alıcılar ararsınız. Bu sizde, vizyonunuzun belirli bir şekilde olması gerektiği intibahı vermesin, vizyonun arkasında yatan temel fikir, hizmet etmektir – ispat etmek değil.

”Alıcılarınızın’’ size bu konuda koçluk yapmasına izin verin.

İnsanlar, 9 noktanın dışında düşünen insanlara karşı ilgili ve katkıda bulunmak konusunda isteklilerdir. İnsanların dahil olmasını izin verirseniz, bu oyunu yalnız oynamazsınız.

SIRA SİZDE

  • Bugün yaptıklarınızın haricinde, yaratmak istediğiniz ya da diğer insanlara vermeyi en derinden istediğiniz şey nedir?
  • Düşündüğüm şeyi kim istiyor?

Vizyonunuzu yaratarak ve uygulayarak yepyeni ve güçlü bir iş çevresi, müşteriler, arkadaşlar ve ortaklar yaratacaksınız. Bazıları bu yolda sizinle tutunmaya devam edemeyecekler. Sizin hizmetinizi almaya hazır olanlara servis vermeye başlayın ve hazır olmayanları da sevmeye devam edin. Hazır olmayana hizmet vermemeye dikkat edin.

Kaynak:http://simplecoaching.com.tr/

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir