Yaşam Koçuyla Daha Kolay Bir Hayat

Yaşam Koçuyla Daha Kolay Bir Hayat

Daha Kolay Bir Hayat

Kolay Bir Yaşam Yaşamak

İhtiyaçlar denildiği zaman kafamızda gösterişten uzak en yalın haliyle temel ihtiyaçların resmi oluşur. Bu şekilde bakıldığında, aslında çok azına “ihtiyacımız” varmış gibi gelir. Ancak yanılıyoruz.
Kişisel potansiyelimizi tümüyle kullanabilmemiz için düşündüğümüzden daha fazlasına ihtiyacımız var. Düşündüğümüzden daha fazla zamana, yere, paraya, sevgiye, desteğe, onaylanmaya, kaynağa ve sorumluluğa ihtiyacımız var.

Bunun yanı sıra fark ettiğimizden daha çeşitli ihtiyaçlarımız var. Bunlar tamamen doyurulmadıkları sürece de, bizim başka alanlara aktarabileceğimiz enerjimizden çalıyorlar. Bu ihtiyaçlar kişiden kişiye değişiklik gösterebileceği gibi 200 farklı maddeden oluşan bir listeden 5-10 tanesi hemen hemen herkeste ortaktır. Ortak ihtiyaçlar arasında şunları sıralayabiliriz.

 • Kabul edilme
 • Onaylanma
 • Başarı
 • Barış
 • Saygı görme
 • Özgürlük
 • İstikrar
 • Düzen
 • Dürüstlük
 • Duyulmak
 • Güvenlik
 • Doğruluk
 • İlgi Görmek
 • Hatasız Olmak

Bu ihtiyaçların karşılanması için ne yapmamız gerektiğine geçmeden önce birkaç farklı konuyu daha yakından inceleyelim.

İhtiyaçlar bireysel değildir, ancak öyle hissedilirler

Hepimizin karşılanmamış ihtiyaçlarımız olduğunu rahatlıkla söylenebilir değil mi? – Tabii ki, hayat bu! Karşılanmamış ihtiyaçların doğasına bir göz atalım.

İhtiyaçlarımız için uğraşırız, sonra vazgeçeriz, bize bu konuda yardımcı olmadıkları için çevremizdekilere darılırız.Bu konuda bir yaşam koçundan destek alabiliriz. İhtiyaçlar kolay bir şekilde belirlenemezler, bu yüzden süreç karmaşık bir hal alır. İhtiyaçlarımız hayatımız haline geldiği için mahcup oluruz. İhtiyaçlarımızı bile karşılayamadığımızı düşünüp hayal kırıklığı yaşarız. İhtiyaçlar karşılamak için verdiğimiz faydasız girişimlerin ödünleri (bütünlük/standartlar/sınırlar/seçimler) yüzünden acı çekeriz.

Bu sıraladıklarımdan biri ya da bir kaçının varlığı nedeniyle gerçek hedefimizle ilgili sıkıntılar yaşamamıza neden olur. Böyle durumlarda enerjimizin yetersiz ya da zihnimizin başka şeylerle meşgul olmasından ihtiyaçlarımızın aslında karşılanabilecek şeyler olduğu gerçeğini atlarız. Bunun yerine, hayatın böyle olduğu ve tüm ihtiyaçların karşılanamayacağı gibi bir varsayımı kabul ederiz. Bu şekilde kabul edildiğinde de bir hayat yaşamış olursunuz ancak hak ettiğiniz şekilde değil. Karşılanmamış ihtiyaçlarımız olduğunda, kişisel değerlerimizi özgürce hayata geçiremeyiz.

Tüm ihtiyaçlar herkes için karşılanabilir şeylerdir

Önemli olan, öncelikle ihtiyaçların doğru şekilde belirlenmesi ve bunları karşılamak için yeni ve hatta kimi zaman radikal yolların öğrenilmesi gerekir. İhtiyaçları karşılanmasının zor olmadığını ve tam tersine bunun için üzerinde çalışarak bir yetenek geliştirmekle üstesinden gelinebileceğini fark etmek önemli bir adımdır. Bu süreçte, size yardımcı olabilecek başkalarını da sürece katmanın etkili ve yenilikçi yollarını da öğrenmiş olursunuz. Çevrenizde, bunun için hemen işe girişip size gerçekten yardımcı olmak isteyecek insanlar vardır. Sizin ihtiyacınız olan “şeyden” kimde fazladan var, kimde yok hemen fark edeceksiniz. Bu işinize yarayacak bir bilgi olacaktır.

İhtiyaçlarınız karşılandıkça, daha kolaylıkla büyüyeceksiniz

Daha fazla enerjiniz olmasının yanı sıra, daha çekici hissedeceksiniz ve özgürlüğün yepyeni bir boyutunu deneyimlemiş olacaksınız. Doğal olarak kendinizden beklentiniz yükselecek, birçok alandan ihtiyacınız olandan fazlasını (rezerv) biriktirmiş olacaksınız ve kişisel değerlerinize odaklanmaya ve onları yaşamaya başlayacaksınız. Kişisel gelişiminiz hızlanmaya başlayacak ve daha aydınlık bir gelecek görmeye başlayacaksınız. Geleceğinizi daha aydınlık gördükçe de orayı çekmekle uğraşmak yerine, oraya doğru doğal bir itim kuvveti hissedeceksiniz.

SIRA SİZDE

1-Yaşam koçuyla ihtiyaçlarınızın listesini yapın:

Bunlar sizin tüm potansiyelinizi ortaya çıkartabilmeniz için ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz şeyler olmalı. Örneğin; saygı, güvenlik, güven, sevgi, neşe, bolluk, kabul edilme…

2-Yaşam koçuyla listenizi daraltın:

Yaptığınız listeyi mümkün olduğunca uzun hazırlayın, aklınıza gelen her şeyi ekleyin ve sonra o listeden öncelikli gördüğünüz 5 maddeyi seçin.Bu 5 maddenin üzerinden tekrar geçin ve bu sefer de listenizi 3 maddeye kadar indirin.Bu 3 madde, sizin en temel ihtiyaçlarınızı temsil ediyor.

3-Yaşam koçuyla sorumluluk alın:

Bu 3 maddeli listeden her hafta birini yoğunlaşın. Örneğin, ilk madde “sevgi” ise kendiniz için sevgi dolu bir aktivite belirleyin. Masaja gidin, uzun zamandır görmediğiniz bir arkadaşınızla yemek programı ayarlayın, yürüyüşe çıkın, yatmadan önce kitap okuyun, kuaföre gidip saç modelinizi değiştirin. İhtiyacınızla kendi davranışlarınızın tutarlı olduğunu görün ve kendinizdeki değişimi inceleyin. Nasıl bir değişim gözlemliyorsunuz? Başkalarından beklentilerinizde azalma oldu mu?

Kaynak:http://simplecoaching.com.tr/

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir