Yaşam Koçuyla Hedefleriniz Değerlerinizle Örtüşsün

Yaşam Koçuyla Hedefleriniz Değerlerinizle Örtüşsün

Hedef ve Değer Örtüşmesi

Hedef ve Değerlerin İlişkisi

“Miş-mış”lara ve “keşke”lere değil, gerçeklere ve değerlerinize dayanan hedefler belirleyin.

Varsayalım ki bütün hedeflerinizi, üzerinde çok çalıştıklarınız ve gerçekten çok istedikleriniz dahil olmak üzere, kaldırıp attınız. Arkasından bir saatinizi, profesyonel bir koçla değerlerinizi keşfetmeye ayırdınız. Buradan sonrada keşfettiğiniz her değeriniz için bir hedef belirleyip, bunların üzerinde çalışmaya başladınız.

Nasıl? Böyle bir şeyi gerçekleştirmek büyük bir şans olmaz mıydı? Muhtemelen.

Bu süreç enerjinizin akışını basitleştirip, odağını belirgin hale getirmez mi? Daha iyi seçimler yapmanıza yardımcı olmaz mı? Gerçekten istediğiniz şeylere daha hızlı ulaşmanızı sağlamaz mı? Eğer bu sorulara ”evet” cevabını veriyorsanız, kendi başınıza başlamanız için şu adımlar yardımcı olacaktır.

Şunu fark edeceksiniz ki, şimdiye kadar olan hedefleriniz sadece ihtiyaç, istek ve zorunluluğa dayanmaktaydılar. Değerlerinize dayanan hedefler oluşturduğunuz da, şimdiye kadar peşinden koşturduğunuz her şeye bir sıçrayışta ulaşmış olacaksınız.

Yaşam Koçuyla Beraber Değerlerinizi belirleyin

Öncelikle 10 farklı gerçek değeri listeleyin. “Gerçek Değer” dediğimiz şey, size her zaman çekici gelen ya da sürekli olarak ilginizi çeken ve sizde merak uyandıran şeylerdir. Örnek olarak, Yaratıcılık, Keşfetmek, Macera, Güzellik, Maneviyat, Liderlik, Dürüstlük, Sevgi, Adalet, Yardımseverlik, Sorumluluk, Saygı, Hoşgörü, Şeffaflık sayılabilir.

Yaşam Koçuyla Beraber ihtiyaç ve gereklilikleri listenizden atın

Eğer listenizdeki her hangi bir şey, farklı bir şeyi elde etmek için orada bulunuyorsa, bu bir değer değildir. Eğer mutlu olmak için listenizdeki herhangi bir şeyi tutuyorsanız, bu değer değil, ihtiyaçtır. Eğer istediğiniz bir şeyse ancak kolay ulaşılamıyorsa, muhtemelen bu bir zorunluluktur. Eğer 5 yaşınızdayken yapıyorduysanız, bu bir değerdir. Eğer gerçekten size çok heyecan veriyor ancak korkuyorsanız, bu da bir değer olabilir.

İster biraz daha ekleyin ya da eksiltin ama 5 temel değerinizi keşfedin.

Yaşam Koçuyla Beraber her bir değer için bir hedef belirleyin

Her bir değeriniz için ulaşılabilir bir hedef belirleyin. Yıl sonuna kadar ulaşabileceğiniz bir hedefinizi seçin, değerleriniz konusunda ciddi olduğunuzu kendinize gösterin, yapmaktan keyif aldığınız bir şey olsun, yapmak zorunda olduğunuz değil. Arkadaşlarınıza, çevrenize sizin için hangi hedefi uygun gördüklerini sorabilirsiniz. Geri dönüşüm kutusundan gelen değil, taze bir hedef olsun.

Yaşam Koçuyla Beraber destek ortamı yaratın

Size bu 5 temel değerinize dayanan hedeflerinizde destek olacak bir ortam yaratın. Unutmayın, değer odaklı hedeflere terfi etmek çevrenizde direnç yaratacaktır. Destekleyen arkadaşlar, aile ve profesyonel bir koçla çalışmak işinizi kolaylaştıracaktır.

Kaynak:http://simplecoaching.com.tr/

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir