Yaşam Koçuyla Sadece Sebep Olun

Yaşam Koçuyla Sadece Sebep Olun

Yaşam Koçuyla Sadece Sebep Olun

Yaşam Koçuyla Sadece Sebep Olun

Sürekli olarak sebep-sonuç beklemek yerine, sadece “sebep” olmanın yeterli olmasına izin verin.

Bir anda “sebep-sonuç” diye bir şey yokmuş gibi davranmaya başladığınızı düşünsenize (tamam var, ama bir süreliğine mantığı bir kenara bırakın)! Sevgi gösterdiğinizde karşılığında sevgi almadığınızı farz edelim. Sevmekten vazgeçer miydiniz? Yaptığınız iyi bir işin, arkadaşlarınız tarafından fark edilmediğini, tebrik edilmediğinizi farz edelim. Çalışmayı bırakır mıydınız? Farz edelim ki, resim yapmaya bayılıyorsunuz ama hiç bir zaman tablolarınız satılmayacak. Resim yapmayı bırakır mıydınız?

Bu sorular için doğru bir cevap yok. Muhtemelen, bu size yaptığınız şeyleri, neden yaptığınızı düşündürmüş olabilir. Cevap ise, çünkü yaptıklarımızın etkisi olarak bir fayda sağlıyoruz. Bu, bizlere öğretilen yaşama şekli ve maalesef Pavlov’un köpekleriyle aynı. Biliyoruz ki, sonunda bir şey elde edeceğiz, o yüzden de yapma zahmetine devam ediyoruz.

Bu sistem yolunda ilerliyor, bunu eleştirmiyorum. Hepimiz aynı şekilde yaşıyoruz. Ama en basit haliyle bir şeylere neden olsanız ve bunun karşılığını beklememeye başlasanız nasıl olur? Bir etkisi (övgü) olsun isteyebilirsiniz, ya da buna ihtiyacınız (para) olabilir, ama sırf doğru olduğunu düşündüğünüz için, sadece yaptığınız şeyi yapmaya devam etseniz nasıl olur? Yaşantınız bambaşka bir şekil almaz mı?

Bir koç olarak, karşılaştığım insanların sadece dikiz aynasına bakarak hayatlarını yaşadıklarını görüyorum. Sadece arkalarında kalan, nereden geçtiklerine ve ne etki bıraktıklarına bakıyorlar. Yönleri, seçimleri, hedefleri çoğunlukla, ne olabileceğiyle veya ne yapmış olabilecekleriyle, ne yaptıklarını karşılaştırmalarının etkisi altındadır. Bu yaklaşımlar güvenlidir, ancak kişisel büyümeyi yaratmak için faydalı değillerdir.

Bu “neden olma” felsefesini hayatınıza geçirirseniz geçiminizi, enerjinizi, doyumu nasıl sağlayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Sonuçta riskli bir adım gibi geliyor değil mi? Bunu uygulayan insanlarda gözlemlenen kendilerine yeni enerji, para kaynağı buldukları ve bir nevi bedel ödemeden istedikleri şeyi yaparak 100% doyuma da ulaşmış olduklarıdır. Etkileri ne olursa olsun, ödediğiniz bedel nedeniyle, bu etkiler motivasyon kaynağı olmaktan çıkmış bir durumdalar.

Siz hayatınızda sadece ‘’neden’’ olmaya hazır mısınız? Denemeye değer…

Kaynak:http://simplecoaching.com.tr/

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir