Yaşam Koçuyla Şimdiyi Kusursuz Hale Getirin

Yaşam Koçuyla Şimdiyi Kusursuz Hale Getirin

Anı Yaşamak

Şimdiyi Yaşamak

Yaşam koçuyla birlikte geleceği yaratmadan önce, geçmişi çözümleyin ve şimdiyi kusursuz hale getirin.

Bir çoğumuzun motivasyon kaynağı ya harika bir gelecek yaratmak için çalışmak ya da kendimizi sınırlayan, bizleri etkileyen olaylar çözmekle uğraşmaktır. Bu yaklaşımlar hatalı değil, ancak zayıf bir noktaları bulunmaktadır. İki tip yaklaşımında ortak zayıflığı anla ilgilenmeyip, farklı zaman dilimleriyle ilgileniyor olması. Geçmişi değerlendirerek, geleceği resmetmek ancak sadece her iki bacağında yere sağlam ve sağlıklı bir şekilde bastığından emin olduğumuz durumlarda yararlı bir yaklaşımdır.

“Şu an” ne anlamana gelir? Şu an en basit haliyle bugündür. Bugün hayatınızda gerçekten olan ne varsa odur. Şimdi olan, olması gereken, olabilecek ya da olamaması gerekenler değildir. Şu an, büyük bir zenginliği barındırır, bu fark edildiğinde geçmiş ve geleceğe parlak ve gerekli ışığı tutar. Şu an ne olduğuyla ilgilenebilmek için özgür bir ortam sağlar.

Samanlıkta iğne aramak gibi zorlu bir iş olmamalı bugünde yaşamak, bunun tam tersine kendimizi akışa bırakmanın (ya da bu konuda istekli olmanın) düşündüğümüzden çok daha sağlıklı olduğunu fark etmektir.

Daha önce yaşam koçuyla çalışmış olanlar şu sözleri duymuşlardır; “İhtiyacın olan cevapların ve kaynakların hepsine sahipsin ve senin koçun olarak benim görevim senin bu cevapları bulmana yardım etmek” gibi… (Bu arada tam olarak böyle değil, bir koçun görevi bundan çok daha fazlası). Bu sözleri şu şekilde değiştirmek daha uygun olabilir: “İçinde bulunduğun an ihtiyacın olan tüm cevaplara ve kaynakları içinde barındırıyor.”

Sonuç olarak “an” kişiyi de kapsar. Bu durumda “kişi” şu andır diyebiliriz. Bu şekilde baktığımızda biz “an” da” olduğumuz sürece çözüm ve fırsatlar her zaman mevcuttur.

YAŞAM KOÇUYLA SIRA SİZDE

Hayatınıza bir göz atın, zamanınızın ne kadarını geçmişi telafi etmekle/çözmekle ya da geleceği yaratmakla geçiriyorsunuz. Eğer her iki durum içinde %10’dan fazla zaman harcıyorsanız, bugünün zenginliğini kaçırıyorsunuz.

Geçmişte çözmeye çalıştığınız bölümden vazgeçebileceğiniz bir parça var mı? Hangi parçası? Peki ya gelecek için verdiğiniz çabanın hangi parçası bugünü yaşamanıza engel oluyor?

Son olarak John Lennon’ın çok güzel bir sözünü hatırlamak isterim… “Hayat, sen başka planlar yaparken başına gelenlerdir.

Kaynak:http://simplecoaching.com.tr/

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir