Zayıf Yönlerinizi Yönetme Şekli

zayif-yonlerinizi-yonetme-sekli

Zayıf Yönlerinizi Yönetme Şekli

Zayıf Yönlerinizi Yönetme Şekli

Gerçek olan şu ki , oldukça çok az insan zayıf yönleriniz neler olduğunu doğru biliyor. Ama bence zayıf yönleriniz hakkında bigi sahibi olma en azından fikir sahibi olmak bu durumu  paha biçilemez bir öğrenme deneyimi şekli olur.

Zayıf yönleriniz nelerdir ? Bu sorulan soru aslında  genellikle mülakat sorusu olarak sorulur. Başka bir yerde  karşınıza çıkması olağan bir  durum , muhtemel bir soru değildir. Yani mesela  karşı cinsinizle bir arkadaşlık kurmak istediğiniz  zaman size böyle bir  tarzda soru sorması beklenemez. Bu sorulan soru gerçekten  tam bir mülakat sorusudur. Aynı zamanda da bgelmiş geçmiş en büyük adaya sorulan hakaret  sorusudur. Nedeni  ne mi ? Bu sorulan soru mülakatçının kendince oyun oynadığını zanettikleri ve kedi-fare oyununun aslında bir parçası olduğunu söylerler. Başvuran kişi hakkında çok şeyi ortaya çıkarmadığını söylerler.

Fakat bu bakış açısından düşünmek, mülakatta önemli olan bir konuya gölge düşürüyor. Bizler kendilerimizi analiz etmek için yeterli zaman ayırmıyoruz ve gelişmek için bir harekette bulunmuyoruz. Bu hataya düşmememiz gerekir.

Zayıf yönleriniz nelerdir diye sorulduğunda   nasıl cevap vermeliyiz

Bu sorulan sorunun küçük  şekilde veya  geçiştirerek verilicek bir cevapları yok. Doğru verilmesi gereken bu cevabı vermek için bu sorunun üzerinde oldukça biraz vakit harcamak gerekir.

Bence kendinize bu soruları yöneltin .

  • Geçmişte yaşadığım başımdan geçen en büyük problemler neler oldu? Bu problemler karşılatığımda karşısında durabildim mi , ne yaptım ve yaptığım bu şeylerden hangisi/hangileri bu problemlere katkıda bulunmuştur?
  • Hangi durumlar beni oldukça çok  rahatsız ediyor? Neden ne olabilir?
  • İnsanlar beni eleştirdiği zaman  ortaya çıkan bu durumda  ana fikir ne olmuştur?
  • Bu zayıflığımı nasıl yenebilirim? Veya bu bir kişilik problemi ise bununla savaşmaya nasıl devam ederim?

Ben sizden biraz önce davranmak istiyorum. Önden gidenin burnu kopabilir ama yalan söylemezsem eğer burnum uzamaz da ve önden gitmemin o zaman hiç bir sakıncası olmaz.Aslında anlatmak istediğim size şu: dürüstlük! Zayıf yönlerinizin neler olduğunu düşünüp  üzerinde dururken önce kendinize karşı dürüst olmalısınız.

Beni örnek alalım. En zayıf yönlerimden birinin gereksiz yere gereksiz  derecede bir ara bulucuculuk yapmam  olduğunu fark ettim. İnsanların aslında  duyması gereken şeyleri onlara söyleyemiyorum. Bir konu ne kadar çok kötülerse tam tersinin söylüyorum.İşte bu da takım liderliği yaparken de bana oldukça büyük bir problem ortaya çıkarıyor. Bu zayıf olan  yönüm bana çok zarar veriyor.

Ama bunu fark ettiğimden beri ayarlamalarımı yaptım. Örneğin yapıcı eleştiri yapmadan önce büyük hazırlık yapıyorum. Zaman zaman sesli olarak pratik yapıyorum ve de gerekli olduğunda hayır demeyi öğrendim.

Bu zayıf yönümü düzeltmek için de ayrıca bir geribildirime ihtiyaç duydum. Geribildirim olmazsa olmazımızdır. Yalnızca geribildirim almak da yeterli değildir. Ayrıca bir çaba da sarf etmeniz gerekir.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir