Genel Müdürümüz Eğitim Uzm. Serdar BİLGİN Koşuyolu Plus Dergisi Eğitim Köşesi’nde…


Koşuyolu Plus Dergisi Genel Müdürümüz Eğitim Uzm. Serdar BİLGİN’i Eğitim Köşesi’nde konuk etti. Yeni Sınav Soruları ile ilgili söyleşisine linkten ulaşabilirsiniz. http://kosuyoluplus.com.tr/egitim/egitimci-serdar-bilgin-ile-yeni-nesil-sinav-sorulari-uzerine-soylesi/.html

Eğitim&Koçluk&Danışmanlık Merkezi genel koordinatörü Serdar Bilgin tecrübelerini Koşuyolu Plus dergisi ile paylaştı.
Ülkemizin genç nüfusu hızlı bir şekilde arttığından dolayı gençlerin daha iyi okullarda ve iyi bölümlerde okuma konusundaki kaygıları ve rekabetleri de artıyor. Öğrenciler açısından eğitim sistemimizin en kritik yol ayrımlarından biri merkezi sınavlardır. Bu sınavlarda elde edilen başarı neticesinde mutlu ve kaliteli bir hayatın kapıları aralanır.
Çocukları için daha iyi bir eğitim ve gelecek hazırlamak isteyen aileler, daha iyi bölümlerde okumak isteyen gençler istedikleri okulu kazanmak için yoğun çaba sarf ediyor. Aileler, verimli ve kaliteli bir sınava hazırlık süreci geçirip çocuklarının iyi bir okul kazanmaları için ellerinden gelen tüm çabayı ve zamanı etkin bir şekilde değerlendirmek istiyor. Univerist Eğitim&Danışmanlık ve Sınav Merkezi’nden Eğitim Uzmanı Serdar BİLGİN’le yeni nesil YKS ve LGS soruları ve yapılması gerekenler üzerine konuştuk.
Sınavlarda ne değişti?
Eğitim Uzmanı Serdar BİLGİN yayımlanan örnek soruların bütün olarak incelendiğinde soru mantığının değiştiğinin görüldüğünü belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:
“Liselere Giriş Sınavı (LGS) örnek sorulara bakıldığında sorular daha uzun ve görsel ağırlıklı sorulardan oluşmaktadır. Önceki sınavlarda sorular bir iki kazanımla çözülürken yeni nesil sorularda soruyu çözebilmek için birçok kazanımı bir ara getirip çözümlemesi gerekmektedir. Bu değişimle Öğrencilerin günlük yaşamında karşılaşacağı olayları soruda örneklemesi, farklı kazanımlarda öğrendiği bilgileri birlikte kullanılmasını öğrenmesi, görsel okuma ve şekil ve semboller arasındaki ilişkileri kurabilmesi ve sonuca işlem hatası yapmadan ulaşabilmesi gerekmektedir.”