Liderlik ve Dağcılık Arasındaki Benzerlik

liderlik-ve-dagcilik-arasindaki-benzerlik

Liderlik ve Dağcılık Arasındaki Benzerlik

Liderlik ve Dağcılık Arasındaki Benzerlik

  • İkisi de üstesinden gelinemez görünen görevler içeriyor.
  • İkisi de amaca ulaşmak için diğerlerinin yardım etmesini gerektiriyor
  • İkisi de risklerle başa çıkıyor.
  • İkisi de planlama, takım çalışması, konsantrasyon ve umut barındırıyor.

Dağcılıkta Zorlu Görev

Profesyonel tırmanış rehberi ve eğitmeni Don Mellor “tırmanış yaşamış kendisine ait bir metafordur. Oldukça büyük bir amaç ve belirsizliğin meydana gelmesi, yolculuk yapmak ve bazı risk almak insanları oldukça  başarı ittirir. Başarının yanı sıra tatmin de getirir. Bence bu dünyada duvarın üzerinde bir yaşam  sürdürüyoruz. Yaşadığımız bu hayat oldukça basitleştirilmiş bir model haline geliyor. Eşit acılara , eşit mutluluklara sahip bir model! Ancak bunu aşabilen kişiler hayatı daha farklı algılıyor. Biz tırmanış konusunda her zaman kazanıyoruz ve biliyoruz ki başka yerde de kazanabiliriz.’’

Dağcıların yaşadığı  problemleri yöneticilerin günlük yaşam başa gelebildikleri şeylere oldukça çok benziyor. Bir GM veya lider olarak üzerinize aldığınız sorumluluğun seviyesi  derecesi hayat değiştirici özelliğe sahip  olabilir.

Dünyanın zorluklarıyla hepimiz karşılaşıyoruz- ister dağlar ister ofis isterse market olsun. Bir yönetici olarak liderliğin zorluk ve sorumluluklarına sahipsiniz.

Tutku, Adrenalin, Memnuniyet ve Korku

Anlamları itibariyle tutku ve memnuniyet oldukça birbiriyle yakındır o yüzden  çatışır. Her zaman yeni oluşan bir zirve, yeni çizilen bir rota ve yeni derece atlamış bir zorluk vardır. Bu bizim hakkımızda gerçek düşünce olan en iyi ve en kötü şeylerden biridir. “İşte bu kadar. İstediğim şey tamda bu. Oldukça mutlu oldum daha fazla mutlu olmak istemiyorum. Yeni bir şeyler artık öğrenmek istemiyorum. Daha fazla hayatımda değişiklik yapmak istemiyorum. Dünyayı daha fazla etkilemek istemiyorum” dediğimiz bir yer mümkün olmamıştır. Bunun karşılığı ise hayatta başarısızlık, hata ve aşağıya düşme korkusudur. Bazı ölçülebilen  oldukça riskler alın ve başarısızlığın vereceği potansiyelden  korkmayın.

Günlük Tırmanış

Her gün, her zaman hepimiz bir anlamda dağlar tırmanıyoruz. Bazılarımız  için bu yataktan çıkmak  veya sabah erken uyanmak olabilir. Ki bazılarının bunun için bile oldukça yardıma ihtiyacı var.

Bazı insanlar nerdeyse  her gün zirveye tırmanıyor. Bu kişiler oldukça çok amaca odaklanmalı, çabalarını engelleyen çeşitli engellere karşı koyabilmek için güce ve dayanıklılığa sahip olmalı. Siz rotayı biliyorsunuz, çabayı takdir ediyorsunuz ve empati kuruyorsunuz. Tırmanma ve liderlikte öncelik cesaret ve azimdir.

Univerist  Ders Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Univerist Kozyatağı-Ataşehir-Suadiye-Acıbadem-Dragos-Kartal-Çamlıca-Çekmeköy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir